Обикновено градинарите започват да засаждат разсад през втората половина на зимата. Но има няколко вида млади растения, които можете да започнете да отглеждате преди Нова година. През декември можете да засадите семената на някои растения. Зеленчуковият разсад, засаден през декември, по-късно може да се премести в оранжерия, а цветята в саксия или на още по-късен етап в градината.
Какво можете да засадите за разсад през декември?
Дори през първия месец на календарната зима можете да засадите следните растения за разсад: патладжан, зеле, краставици и домати. През този период е допустимо да се засаждат разсад и следните представители на флората: целина, чушки. Освен това сега има смисъл да се засаждат семена от ягодоплодни култури. Идеалният вариант са ягодите.
Преди да засадите разсада, накиснете семената в този сок
Първата третина от зимата е време, идеално за засаждане на различни декоративни култури. Искате ли вашата цветна градина да стане много красива още през май-юни? През декември засадете семената на следните растения в почвата:
- бегония;
- лавандула;
- карамфил Шабо.
Засаждане на разсад бегония
Семената на бегонията са много малки, съвсем мънички. Поради това е много трудно да се разпределят равномерно по повърхността на почвата. По възможност по-добре купувайте т. нар. гранулирани семена – те са в черупка. Но опитни градинари получават своя посадъчен материал чрез опрашване на мъжки и женски цветя на бегония с четка. В резултат на такъв изкуствен процес се получава плодна кутия, в която "седят" малки семена.
Как да изчислите правилно най-добрата дата за засаждсане на разсад?
Най-добре е да засадите семената рано, през януари, за да имат време растенията да се оформят. Но по принцип можете да ги засадите до средата на февруари. Подгответе кутия за засаждане с дренажни отвори, напълнете я с почва, която е лека и абсорбира добре водата. Можете да закупите готова почвена смес или да я направите сами, от две части хумус, една част речен пясък и една част листен субстрат или торф. Заравнете земята и поръсете семената отгоре, но не ги покривайте.
След това напръскайте с топла, утаена вода от спрей и покрийте със стъкло или прозрачна найлонова торбичка. За да покълнат по-добре, семената на бегонията обичат температура от 25-27 ° C. Проветрявайте всеки ден, пръскайте, ако почвата е суха.
Добавете този тор към почвата и няма да разпознаете разсада си
Когато се появят кълнове на бегонията, дайте им около седмица да укрепнат и преместете сандъчето далече от радиатора, където е по-хладно, но с много светлина. Уверете се, че кондензът, образуван върху торбата или стъклото, не се стича върху растенията. Около седмица след покълването можете да премахнете стъклото или торбата. Тъй като дневните часове са все още доста кратки, осветете кълновете с фитолампа. Ако не разполагате с нея, ще свърши работа и обикновена луминисцентна лампа. Тя трябва да е включена поне 5 часа.
Не трябва веднага да поставяте всяко растение в отделна саксия, а просто да увеличите разстоянието между тях и то на няколко етапа. Първият път оставете около 3 сантиметра между кълновете. След около месец - 6 сантиметра. Не забравяйте за минералните торове, трябва да подхранвате растенията с тях поне веднъж седмично или за предпочитане два пъти.
През май пресадете растенията в сакси с дренаж. Те ще се нуждаят от малко по-различна почва - от пясък, хумус и листна почва в съотношение 1: 1: 4. Оставете бегонията да престои една седмица на сенчесто място, след което можете да я преместите на слънце.
Как да подготвите правилно почвата за засаждане на разсад?
Разсадът на грудкова бегония се засажда в открити почви в началото на юни. Преди засаждането разсадът се втвърдява, като се поставя в светла стая за 5-8 дни, където температурата се поддържа на +23...+27°C през деня и +12 -+15°C през нощта.
За засаждане на високи бегонии дупките се правят на разстояние 35-40 см една от друга, за нискорастящи сортове е достатъчно 15-20 см. Ако засадите нискорастящи бегонии във висящи контейнери, разстоянието между дупките от 8-12 см е достатъчно. При засаждане на бегонии в саксия дълбочината на дупката за засаждане варира в зависимост от размера на разсада, но трябва да имате предвид, че стъблото на грудковата бегония е необичайно крехко и лесно се чупи. Затова задълбочете дупката, като вземете предвид, че основата на стъблото също е покрита със земя. Преди засаждане дупката трябва да се полее обилно с калиево-фосфорен тор.
Как правилно да съхранявате семената за разсад през зимата - тайната на опитните градинари