Само градинарите с опит знаят какво точно трябва да засадят до доматите, за да отблъснат вредителите. Има няколко растения, които идват на помощ в случая - босилек, чесън, невен, настурция, магданоз, мента.
Растенията, които трябва да засадите до доматите
Босилекът има силен аромат, който може да отблъсне листни въшки, белокрилки и други. Освен това босилекът подобрява вкуса и аромата на доматите. Засаждането на босилек между редовете не само помага в борбата с вредителите, но има и други предимства - подобрява вкусовите качества на реколтата.
Чесънът има силен аромат, който отблъсква и вредните насекоми. Засаждането му около домати създава естествена бариера срещу насекоми. В допълнение, чесънът може да помогне за предотвратяване на някои гъбични заболявания, което го прави идеален спътник за домати.
Отглеждане на домати - всичко, което НЕ знаете
Невен - това растение не само ярко украсява градината, но и ефективно защитава доматите от нематоди и охлюви. Това цвете отделя вещества, които отблъскват много насекоми. Невенът подобрява и състоянието на почвата и е идеален съсед на доматите.
Настурция - тя привлича листните въшки, като същевременно с отвлича вниманието им от доматите. Това растение действа като капан, събира вредители по листата си и по този начин предпазва доматите. В допълнение, настурцията има декоративни свойства и добавя яркост към градината. Разбира се, нейното засаждането в предизвиква много спорове заради способността да привлича листни въшки. Някои градинари са на мнение, че това не е добра идея, докато други считат, че привличайки към себе си листните въшки, настурцията всъщност предпазва другите растения от атаките им.
Магданоз - ароматът му отблъсква морковените мухи и някои други вредители. Магданозът също помага за подобряване на растежа на доматите благодарение на кореновите си секрети, които стимулират развитието на кореновата система на съседните растения.
Мента - неиният силен аромат действа като естествен репелент. Важно е обаче да запомните, че ментата може да се разпространи бързо, така че е най-добре да я засадите в контейнери, за да контролирате нейния растеж и да нямате проблеми в бъдеще.
Ментата предпочитат добре дренираща почва с диапазон на pH от 6,0 до 7,0. Тя също така се нуждае от много слънчева светлина, поне шест часа на ден; предпочита малко по-ниски температури. Ментата може да се отглежда от семена или. резници, а резниците са по-бърз вариант.
Ментата се нуждае от постоянна влага, но прекомерното поливане може да доведе до загниване на корените. Най-добре е да напоявате растението, когато почвата се усеща суха на допир на дълбочина от 1 см. Редовното торене също е задължително, като се използва балансиран тор на всеки три до четири седмици през вегетационния период.
Най-добрите торове при засаждане на домати - какво се слага в дупката