Теленият червей е коварен вредител за градинските култури. За щастие не причинява никаква вреда на хората. Картофите, морковите, репичките, ягодите, гроздето и царевицата най-често са атакувани от този вредител. Следователно появата му в градината не е за пренебрегване и е необходимо да се вземат мерки още при появата на ларвите. И ако площта е малка, тогава можете да направите без използването на скъпи лекарства. Има един интересен и лесен начин да се справите с този вредител без усилия.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Как да си направим стръв от картофи против телен червей в градината?
Вземете един картоф и го нарежете наполовина. Една от половинките на грудката трябва да се забие в шиш и да
Още сега поръсете това в градината и ще забравите за теления червей
Необходимо е да се гарантира, че горната част на пръчката е разположена над почвената повърхност: така че стръвта да може бързо да бъде намерена и отстранена по всяко време. Препоръчително е да залепите или завържете нещо ярко към пръчка: в противен случай е възможно градинарят да не открие след това стръвта.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
След около 4-5 дни извадете стръвта от почвата. Най-вероятно върху грудката ще има огромен брой ларви. Изхвърлете стръвта далече от градината ви или я залейте с вряла вода, преди да я изхвърлите. Този метод е подходящ за единствено за малки площи.
Предпазване от появата на телен червей
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Всеки градинар трябва да спазва съответните мерки за превенция.
Спазване на сеитбообращението - въпреки факта, че теленият червей е полифаг, сеитбообращението може да служи като средство за борба с вредителя, ако редувате правилно културите.
Дълбоко копаене през пролетта и есента - това е друг метод за превенция. Когато копаете дълбко почвата в градината, се унищожават ларвите и какавидите. Важно е да не отлагате тази процедура за зимата и незабавно да премахнете останалите кореноплодни растения от градината, като по този начин лишавате вредителя от удобно място за зимуване.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Намаляване на киселинността на почвата - това е още една важна мярка. Ако в лехите се появят растения като хвощ, киселец или живовляк, това може да означава, че почвата е станала прекалено кисела. Като намалите киселинността на почвата, ще създадете по-малко благоприятни условия за телените червеи.
Използване на естествени врагове на този вредител - това са предимно птици - скорци, врани, дроздове, гълъби, синигери. Например, можете да привлечете скорци, като монтирате къщичка за птици в градината ви. Земните бръмбари, които се хранят с други насекоми, също представляват опасност за вредителя.
Борба с плевелите - този вредител често избира за свой дом репей и житна трева. Ето защо трябва да се отървете от всички плевели в градината ви възможно най-бързо. След прибиране на реколтата в края на сезона всички растителни остатъци трябва да бъдат отстранени от парцела.
6 ефективни начина да се отървете завинаги от теления червей