Много градинари избират да заменят жадната за вода трева с растения, които са устойчиви на суша. Идеален избор е използването на мащерка за заместване на тревата.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Как да използвате мащерката като заместител на моравата и защо мащерката е страхотна алтернатива на тревата? Нека разберем.
Още: Всичко за хербицидите и тяхната безопасна употреба в двора
Мащерка: Алтернатива на тревата
Тревата с пълзяща мащерка е не само устойчива на суша, но обикновено изисква много по-малко вода от традиционните тревни настилки. Устойчива е, върху нея може да се ходи и бързо се разпространява, за да запълни пространството. Като допълнителен бонус, мащерката цъфти дълготрайно в изобилие от лавандулови цветове.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Недостатъкът на засаждането на мащерка като заместител на моравата е цената. Засаждането на морава с пълзяща мащерка с растения, разположени на разстояние от 15-31 см. едно от друго, може да бъде скъпо. Вероятно затова обикновено се срещат само малки площи с пълзяща морава с мащерка. Повечето хора използват пълзяща мащерка, за да запълнят пътеките и около паветата на двора - по-малки площи от средния размер на моравата. Повечето сортове мащерка са толерантни към лек пешеходен трафик. Някои сортове, които да опитате във вашата морава с мащерка, включват:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Можете също така да редувате сортове или да създадете модел, като засадите различен вид мащерка около границата на псевдо-моравата.
Как да засадите мащерка като заместител на тревата
Най-големият проблем при използването на мащерка за замяна на трева е работата, която ще положите за подготовката на мястото. Необходими са някои действия, за да се освободи района от цялата съществуваща трева.
Когато процесът по унищожаване приключи отстранете всички големи камъни или корени, преди да се опитате да засадите мащерката. Когато почвата е готова за обработка, добавете малко костно брашно или каменен фосфат заедно с малко компост към почвата и я обработете до около 15 см., тъй като мащерката има къси корени.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Още: Жълт кантарион в градината: Ето как да се справите
Преди засаждане се уверете, че растенията от мащерка са влажни. Засадете чепките на мащерката на около 20 см. една от друга и полейте добре. След това кажете сбогом на торенето, покриването със слама, редовното поливане и дори косенето, ако желаете. Някои хора наистина косят моравата с мащерка, след като цветята са преминали, но е добре да бъдете малко мързеливи и да оставите района такъв, какъвто е.