Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Задължително направете това в градината преди да засеете разсада

16 март 2022, 06:30 часа

Вместо токсичните и опасни пестициди за редовна употреба, може да използваме безопасни и екологично чисти отвари от някои растения, които имат същото влияние върху вредителите. Сред тези билки с изразени инсектицидни и фунгицидни свойства са хвощ, коприва и пелин. С техните отвари отблъскваме паразитите, без да вредим на себе си. Най-голям ефект се постига, ако пръскаме засегнатите растения сутрин и вечер. А полезното действие на отварата от хвощ е най-силно в ясни слънчеви дни. Навлажнявайте външната и вътрешната повърхност на листата. Първо процедурата трябва да се повтаря 1 - 2 пъти седмично, а след изгонване на вредителите - само при необходимост.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Пелинът се използва за борба с листни въшки, гъсеници и смучещи насекоми. За целта залейте около 500 грама смлян пресен пелин с 1 литър вода и го сварете за 10 - 15 минути. Охладената отвара се прецежда и разрежда с вода до 5 литра. С полученият разтвор се пръскат или се поливат растенията.

Накиснете 150 грама пресен или 15 грама сух пелин с 5 литра студена вода за 14 дни. После прецедете и разредете с вода в съотношение 1 към 10. Прилагайте за поливане или пръскане.

Отварата от коприва или хвощ се приготвя, като накиснете 500 грама пресни или 100 грама сухи билки с 5 литра студена вода за 1 ден. После сварете течността за 30 минути, охладете и съхранявайте на хладно място. Готов за пръскане разтвор се получава при разреждане с вода в съотношение 1 към 5. Ако течността се развали, я използвайте само за поливане, разреждайки с вода в съотношение 1 към 10.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Накиснете 1 килограм пресни или 400 грама сухи хвощ или коприва в 10 литра студена вода за 14 дни, като разбърквате от време на време. За да стане по-бързо ферментационният процес, сложете съда на слънце. А за да подобрите миризмата, добавите ситно нарязани стръкове и корен от дилянка. След ферментация разтворът е готов за употреба. Прецедете и разредете с вода в съотношение 1 към 10. Използвайте за напояване или пръскане.

Екстрактът от коприва се използва неразреден против листни въшки. За целта накиснете 200 грама суха или 500 грама прясна коприва с 5 литра студена вода за 12 - 24 часа. После прецедете разтвора и пръскайте с него засегнатите растения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес