Вместо токсичните и опасни пестициди за редовна употреба, може да използваме безопасни и екологично чисти отвари от някои растения, които имат същото влияние върху вредителите. Сред тези билки с изразени инсектицидни и фунгицидни свойства са хвощ, коприва и пелин. С техните отвари отблъскваме паразитите, без да вредим на себе си. Най-голям ефект се постига, ако пръскаме засегнатите растения сутрин и вечер. А полезното действие на отварата от хвощ е най-силно в ясни слънчеви дни. Навлажнявайте външната и вътрешната повърхност на листата. Първо процедурата трябва да се повтаря 1 - 2 пъти седмично, а след изгонване на вредителите - само при необходимост.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Пелинът се използва за борба с листни въшки, гъсеници и смучещи насекоми. За целта залейте около 500 грама смлян пресен пелин с 1 литър вода и го сварете за 10 - 15 минути. Охладената отвара се прецежда и разрежда с вода до 5 литра. С полученият разтвор се пръскат или се поливат растенията.
Накиснете 150 грама пресен или 15 грама сух пелин с 5 литра студена вода за 14 дни. После прецедете и разредете с вода в съотношение 1 към 10. Прилагайте за поливане или пръскане.
Отварата от коприва или хвощ се приготвя, като накиснете 500 грама пресни или 100 грама сухи билки с 5 литра студена вода за 1 ден. После сварете течността за 30 минути, охладете и съхранявайте на хладно място. Готов за пръскане разтвор се получава при разреждане с вода в съотношение 1 към 5. Ако течността се развали, я използвайте само за поливане, разреждайки с вода в съотношение 1 към 10.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Накиснете 1 килограм пресни или 400 грама сухи хвощ или коприва в 10 литра студена вода за 14 дни, като разбърквате от време на време. За да стане по-бързо ферментационният процес, сложете съда на слънце. А за да подобрите миризмата, добавите ситно нарязани стръкове и корен от дилянка. След ферментация разтворът е готов за употреба. Прецедете и разредете с вода в съотношение 1 към 10. Използвайте за напояване или пръскане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Екстрактът от коприва се използва неразреден против листни въшки. За целта накиснете 200 грама суха или 500 грама прясна коприва с 5 литра студена вода за 12 - 24 часа. После прецедете разтвора и пръскайте с него засегнатите растения.