Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За най-начинаещите градинари: Как да наторим и отгледаме чудни ягоди през пролетта?

23 март 2023, 16:08 часа

През пролетта, веднага щом снегът се стопи и почвата изсъхне, е време да наторите ягодите. Какви торове трябва да се изберат и как да се използват правилно при пролетното торене?

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Ягодите, засадени в градината, имат високи изисквания към основните макроелементи (азот, фосфор и калий). От тях фосфорът е най-важният хранителен елемент, не само защото участва в образуването на корените на растението, но и защото оказва голямо влияние върху количеството и качеството на плодовете. Азотните торове също са важни, защото стимулират активния растеж и развитие на надземните части на растението. Азотът прави листата по-силни и по-цветни. Слабият растеж и пожълтяването на листата показват липсата на това вещество в почвата.

Правете това и ягодите ще са свежи за много по-дълго време

Пролетна подготовка на ягодите

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Преди наторяването лехите трябва да се почистят от миналогодишните остатъци, а самите растения да се изчистят от сухи листа. Освен това те трябва да бъдат леко обработени, за да не се повредят корените. Ако е необходимо, площта се мулчира. Борови иглички, дървени стърготини и дървесна пепел са подходящи за мулчиране.

Пролетното торене на ягодите се извършва сутрин или вечер върху влажна почва по определен график (особено ако се използват минерални торове).

Първото торене се извършва в началото на пролетта, когато температурата на почвата се повиши до 8-10°C и растенията започнат да се събуждат (започват да растат нови листа). По това време ягодите се нуждаят от повече азот за образуване на зелена маса.

Опитен градинар: Кога да засадим ягоди, за да станат огромни и сочни? 

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Второто торене се извършва непосредствено преди цъфтежа, за да могат ягодите да се угоят по-бързо и да станат по-големи; това второ торене винаги трябва да съдържа малко количество азот, калий и фосфат.

Третото торене е по време на периода на цъфтеж и плододаване на ягодите. Препоръчва се използването на повече калий и фосфор. В този случай плодовете ще бъдат по-сладки, по-здрави и по-ароматни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес