Содата е пръв помощник на всяка домакиня в почистването на дома. Но тя може да се използва успешно и в градинарството за увеличаване на реколтата и битката с вредителите.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Топ приложения на содата в градинарството
Всеки градинар трябва да е запознат с тези приложения на содата. И така, за какви цели може да се използва в градината тази съставка?
1. За определяне киселинността на почвата
Например, за да определите киселинността на почвата, поставете малко пръст от градината ви в стъклен буркан, намокрете я с вода и поръсете със сода за хляб.
Ако на повърхността се образува пяна и химическата реакция е придружена от издаване на типичен звук, почвата е кисела. При липса на химична реакция - почвата е неутрална. Във втория случай не са необходими никакви действия, но в първия случай е добре да предприемете необходимите мерки. Но в случая е нежелателно да се намалява киселинността на почвата със сода. Дървесна пепел, доломитно брашно и варов туф ще се справят с тази задача по-добре.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
2. За елиминиране на мравките
Мравките обикновено подкиселяват почвата. Те също така развъждат листни въшки, които увреждат растенията. Но с помощта на сода може да се отървете от тях.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Първо разровете мравуняка с дървена пръчка, след което го поръсете със сода бикарбонат. Отново "разбъркайте" почвата със същата пръчка.
Друг вариант е да приготвите разтвор на сода бикарбонат с топла вода и да залеете мравуняка с него. И в двата случая една опаковка сода бикарбонат ще бъде достатъчна, за да се справите с проблема.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари