Смокините са много енергични растения, така че за да ги държите под контрол и да насърчава обилната реколта от вкусни, сладки смокини – трябва да ги подрязвате редовно. Най-добре се дресират срещу слънчева стена или се отглеждат в контейнер.
Още: Как да засадите сладки картофи, така че да имате богата реколта
Още: Какво трябва да знаем за торенето при засаждане на картофи
Смокините ще прераснат в големи, енергични, листни храсти или дървета, така че намалете излишната растителност чрез подрязване, а корените може да ограничите в облицована яма, мрежеста торба за контрол на корените или голям контейнер. Така ще се радвате на повече плодове, вместо на растителност.
За да се увеличи максимално изрязването и да се ограничи общият им размер, смокините обикновено се обучават като ветрила срещу слънчева стена или ограда. Стават високи около 1,8 м и широки около 3,5 м – това е най-подходящия размер, но може да ги оставите да растат и повече, ако имате място.
Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете смокини
Още: Как се засажда райска ябълка от семка
Още: Какви груби грешки допускаме при засаждане на моркови
Метод за дресиране и подрязване
Прикрепете смокините към стена или ограда, така че да имат къс ствол и множество прави клони, ветрилообразни навън. Плодовете се произвеждат на къси странични клони.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кога и как да подрязвате?
Подрязвайте смокините два пъти годишно – в началото до средата на пролетта, след последната силна слана и в началото до средата на лятото.
Носете ръкавици и започнете подрязването от основата на растението и работете нагоре, за да избегнете капки.
Още: Какво е оптималното разстояние при засаждане на домати в оранжерия
Още: 10 неща, които да НЕ правите в градината през април
Кога е най-добре да се засади смокиня
Стъпки при подрязване на смокини:
- Когато подрязвате през пролетта, не забравяйте, че вашата култура ще развие плодчета от размера на грахово зърно. Може да се наложи да подрежете някои от тях, образувани през предходната година. Запазете по-компактните издънки с малки плодчета по върховете им.
- Подрязвайте силно дългите голи клони, за да насърчите заместващи издънки ниско долу. Отрежете клоните до 5–8 с дължина и по-младите издънки до 2,5 см дължина.
- При подрязване в началото на пролетта или оставете издънката неподрязана, или я подрежете силно. Винаги дръжте много нови издънки неподрязани.
- Отстранете нарастващия връх на растението, за да го насърчите да произведе странични издънки. Така ще се образува гъсто, оформено растение, което ражда повече плодове.