Ако забелязвате, че стайните цветя започнат да изостават в растежа им и листата им вече не са така ярки или върху повърхността на саксията се появи бяло покритие, тогава трябва да се вземат мерки за подобряване на състоянието им. В случая опитните домакини разчитат на един лесен трик - поливане с утаена вода, към която добавят лимонена киселина.
Поливане на цветята с лимонена киселина
Много е лесно да върнете жизнеността на растенията и да поддържате тяхното здраве и красота. Трябва да подходите по-сериозно към процеса на поливане. Моля, обърнете внимание, че твърдата чешмяна вода не е подходяща за тази процедура. Може да използвате изворна или минерална вода.
Течността се нуждае от време, за да се утаи и всички излишни вредни компоненти да се изпарят от нея. Няма да навреди да използвате допълнителни компоненти за омекотяване на водата.
3 цветя, които чистят негативната енергия от дома
Един евтин компонент, който ще помогне в този случай, е лимонената киселина. Предотвратява появата на бяла плака в саксиите, предотвратява кореновите заболявания, а също така подобрява състоянието на растенията - стимулира растежа и цъфтежа им.
Процесът на приготвяне на разтвора е много прост. Първо трябва да съберете 5 литра вода в кана или лейка, за предпочитане е да използвате дъждовна вода или вода от разтопен сняг. Течността трябва да се остави да престои известно време.
След това трябва да добавите една четвърт чаена лъжичка лимонена киселина. Веднага след като съставката се разтвори, можете да започнете да поливате цветята с нея.
Водата, подкиселена с лимонена киселина, трябва да се приготви непосредствено преди поливането. Не си струва да се съхранява за бъдеща употреба, тъй като в нея може да се образува слуз още на втория ден.
Можете да подкислявате водата не само с лимонена киселина. Янтарната киселина също може да помогне за това.
Фикуси, бугенвилии, драцени, папрати, азалии, гардении, теменужки и рододендрони реагират особено добре на поливане с подкислена вода. За едролистната хортензия поливането с лимонена вода е задължително.
Достатъчно е да поливате цветята си с лимонена вода веднъж месечно.
Бялото покритие ще изчезне, а цветята ще ви благодарят за грижите с вида и цъфтежа си.
Много стайни растения обичат леко кисели почви и следователно поливането с подкиселена вода им се отразява добре. Това се дължи на факта, че в повечето случаи водата, с която поливаме растенията, е твърда и съдържа магнезиеви и калциеви карбонати. Тези соли карат почвата да се алкализира с течение на времето. От това страдат корените на растенията, което се отразява и на общото състояние на цветята.
Още: Не само мушкато: 5 цветя, които цъфтят през зимата