За съжаление не е изключено хората, които отглеждат домати, в някакъв момент да забележат кафяви петна по листата на растенията. С времето тези петна започват да образуват пръстени, наподобяващи мишена. Малко по-късно листата стават жълти около кафявите петна. Следващият етап е цялостно покафеняване и накрая окапват. Много вероятно е да става въпрос за алтернария.
За жалост подобно състояние може да доведе до цялостно окапване на листата на растенията. Алтернарията е в резултат на гъбички, намиращи се в почвата. Никога не засаждайте доматите на едно и също място, ако предходната година е имало подобен проблем с растенията. Това може да доведе до лесно заразяване.
Какво задължително трябва да направите, ако листата започват да стават кафяви?
За да не допускате да се случи това с вашите зеленчуци, опитните градинари препоръчват резитба. По този начин се осигурява добра циркулация. Задължително е да се извърши дезинфекция на самите инструменти. Добре би било тя да се направи с белина. Смесват се една част белина и четири части вода. Полагането на органичен компост под растенията също ще помогне за тяхното бързо възстановяване.
Как да предпазите ДОМАТИТЕ от гъбични заболявания след поройните дъждове?
Подобен вид зараза може да се предотврати, ако поддържате листата на доматите сухи. В такъв случай е препоръчително да изберете капковото напояване. Не подценявайте и содата за хляб, защото тя има доказани антигъбични свойства и също успява да прекрати заразата.
Може да опитате да напръскате растенията, като смесите една супена лъжица сода с един литър вода и две лъжици и половина олио. Растителното масло ще помогне на разтвора да се задържи върху повърхността на листата.
Със сместа не е желателно да се пръска в горещата част на деня. За да нанесете разтвора равномерно, използвайте бутилка с пулверизатор.
Всичко това ще ви помогне да спасите доматите и да се радвате на богата реколта в края на сезона!