Всеки градинар знае, че за да има добра реколта от гроздето, трябва да се грижи правилно за лозята. Една от процедурите в грижата за тях е варосването.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Варта защитава кората на лозата от слънчевите лъчи, защото през пролетта на гроздето няма листа. Поради това може да му бъде трудно да се защити от ултравиолетовите лъчи и тази процедура задължително трябва да се извърши през пролетта.
Варосване на лозята
Има 3 безопасни варианта за варосване на лозята - варов разтвор, водна дисперсия или водоемулсионна боя. Разтворът трябва да се състои от:
- бял пигмент за защита на кората от слънцето;
- лепилна основа за фиксиране на пигмента върху кората;
- фунгицид за унищожаване на инфекцията в пукнатините.
За бърз растеж: с какво да торим лозята през пролетта
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Най-простият и най-ефективен метод за варосване е разтвор на вар или креда. Може да се приготви по няколко рецепти:
- Смесете 10 литра вода, 3 килограма гасена вар или креда, 500 грама меден сулфат и 100 грама казеиново лепило и киснете за 5-7 часа преди варосване;
- Смесете 10 литра вода, 2 килограма гасена вар, 1 килограм мазна глина, 1 лопата тор и 250 грама меден сулфат и настоявайте за 2-3 часа;
- 2 литра вода, 300 грама вар, 2 супени лъжици меден сулфат, 200 грама канцеларско лепило, 200 грама глина и 25 грама инсекцид за грозде;
- Смесват се 2 литра вода, 400 грама меден сулфат, 100 грама казеиново лепило и 2 килограма гасена вар и след това се разтварят в 8 литра вода.
Пролетно подхранване
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
За щедра реколта гроздето трябва да се подхранва.
Първото подхранване трябва да се извърши, когато пъпките едва започват да набъбват. За това се използва минерално-азотният комплекс, който съдържа суперфосфат, калий и урея в съотношение 60 грама, които трябва да се разреди в 50 литра вода. Воден разтвор на 5% птичи тор може да служи като идеална смес за похранване на лозето.
Второто подхранване трябва да се извърши в началото на периода на цъфтеж. Торът трябва да съдържа суперфосфат и калиев сулфат. За целта е необходимо да смесите 50 гр карбамид и 60 гр суперфосфат в 10 л вода. Третирайте гроздето с този разтвор.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Опитните лозари винаги пръскат лозята с това преди падането на студа