Градинарите все още имат време да подготвят овощните дървета за студения сезон - в края на ноември те трябва да извършат важна процедура с ябълковото дърво, за да ги зарадва с изобилие от ябълки през следващата година.
Още: Най-добрата почва за краставици, които ще ви се отблагодарят с богата реколта
Още: Тези сортове домати са най-сладки и устойчиви на студ
Ако в края на ноември летният жител извърши определени процедури, свързани с това растение, тогава през следващия сезон той ще може да събере огромно количество плодове.
Грижа за ябълката през ноември
Всеки градинар трябва да извърши 3 важни действия - премахване на падналите плодове, последно поливане и защита на овошката.
Защо трябва да ядете ябълки сутрин?
Още: Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса
Още: Какво трябва да направите през пролетта с малините в градината, за да имате богата реколта
Последните дни на зимата са идеалното време да проверите растящите дървета в градината за наличие/отсъствие на гнили или изсъхнали плодове. Ябълковите дървета вече са останали без листа и всичко се вижда ясно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Златно правило: Кога и как да подрязваме корените на овошките?
Още: Кога е най-подходящото време за засаждане на балконски цветя?
Ако все още има плодове по дърветата, премахнете ги веднага. В противен случай ябълковите дървета ще бъдат изправени пред сериозни заболявания. Падналите плодове също трябва да се отстранят.
Извършете последно поливане. Уверете се, че растението получава запас от вода за зимата. Извършването на последното напояване е задължително действие, ако тази есен е имало малко валежи.
Преди настъпването на зимата покрийте стволовите кръгове с малко мулчиращ материал. Например хумус. Така ще предпазите кореновата система от замръзване. Стволовете трябва да се покрият с избелваща смес и след това да се увият с някакъв материал, за да се предпазят от зайци и мишки.
Още: Подрязване на едроцветни рози: Ето как да удвоите вашия цъфтеж
Още: Април е идеалният месец за резитба - ето какво трябва да направите
За приговяне на разтвор за варосване вземете 2 литра вода, 300 грама вар, 1 супена лъжица. Можете да добавите меден сулфат (1 супена лъжица) към състава. Разбъркайте съставките до гладкост и внимателно я нанесете върху ствола. Този състав допълнително ще предпази дървото от болести и вредители. Лепилото ще направи сместа по-вискозна и устойчива на отмиване. Обикновеният разтвор без добавки ще се отмие бързо и процедурата ще трябва да се повтори няколко пъти. Плътният състав ще покрие дървото с надежден слой, който ще се запази до следващия сезон.
Варосайте младите ябълкови дървета с разтвор, съдържащ креда (вместо вар) и фунгицид. Варта може да изгори нежната кора на младите дървета. За третиране на зрели дървета през есента добавете двойна доза (2 супени лъжици) меден сулфат и креолин, както и няколко капки фунгицид към 2 литра отвара от тютюн вместо вар. Това покритие ще осигури допълнителна защита на ябълковите дървета от гризачи. Спазвайте основните правила за грижа за ябълкова градина: подрязване на дървета, третиране срещу паразити, торене и поливане.
Изпълнението на всички горепосочени стъпки е гаранция, че ябълковите дървета няма да срещнат проблеми през зимата и ще дадат добра реколта през следващия сезон.
По колко ябълки може да ядете на ден?