Туята е иглолистно растение, предпочитано от повечето градинари заради множеството си предимства: то е непретенциозно, устойчиво на замръзване и суша, а също така е в състояние да пречиства въздуха от вредни вещества. Tуята е подходяща за различни цели: създаване на жив плет, граници и единични насаждения.
Още: Как трябва да подредим зеленчуците в градината
Още: Кои зеленчуци съдържат най-много фибри
Но преди да го подготвите за зимата, трябва да се запознаете с основните правила за грижа за това растение. Разбира се, има нужда от поливане, торене и резитба, но има още нещо, което всеки градинар трябва да знае - необходимо ли е да се покрива туята преди настъпването на зимата.
Покрива ли се туята преди зимата?
Ако отскоро отглеждате млада туя в градината си, първите две години след засаждането на растението трябва да отделите време за покриването му.
Торене на туя - кога и как се прави
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Още: Какво задължително се сее през април
Необходимо е да направите това през есента, когато термометърът започне да пада под четири градуса по Целзий. Тогава увийте короните отгоре надолу в агрофибър. Чулът също ще свърши работа - и в двата случая трябва да увиете растението на 2-3 слоя. За да не се случи нещо със защитата, я закрепете с въже по цялата височина на растението.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
През пролетта, когато снегът се стопи напълно, покривалото от младия храст може да се премахне напълно. Според опитни градинари възрастните храсти не се нуждаят от покриване - те понасят добре зимните студове без допълнителни мерки.
Есенна грижа за туята
През есента на това иглолистно дърво трябва да се обърне специално внимание. Висококачествените грижи по това време и подготовката за зимата ще помогнат на растението бързо да се възстанови и да издържи на тежки студове. Навременното поливане, торене и резитба ще помогнат на вечнозеления храст да оцелее до топлия сезон.
Ако есента е суха, вечнозеленото растение трябва да се полива редовно. Преди периода, когато вече са възможни студове, растението трябва да се полива особено внимателно. Ако храстът получава много вода, корените му ще могат да абсорбират достатъчно влага и да я задържат за дълго време. Мократа буца пръст не замръзва толкова бързо, така че кореновата система ще бъде защитена от ниски температури. Ако есента се окаже дъждовна, тогава иглолистното дърво не се нуждае от допълнително поливане, но е необходимо последното поливане с презареждане.
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
Туята реагира положително на торовете за растеж и развитие. През зимата това растение се нуждае от почивка и сила, за да оцелее. Ето защо не се препоръчва да се тори през есенно-зимния период. Хранителните вещества могат да провокират туя да расте и да образува нова част от короната. Възстановените клони просто ще умрат под въздействието на студа и състоянието на растението ще се влоши значително. Но туята в саксии може да се подхранва с течни микроторове.
Растенията, които растат най-добре до туя