След прибирането на реколтата от ябълките, започва също толкова важен период за градинарите - правилното съхранение на плодовете през зимата. Поради някои грешки можете да загубите събраната реколта.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Какво трябва да запомните за съхранението на ябълки?
На първо място, не трябва да оставяте за съхранение ябълки, които изглеждат твърде узрели, малко вероятно е те да се запазят. По-добре е да консумирате такива продукти веднага или да приготвяте вкусни и здравословни ястия с тях.
Може ли ябълките да навредят на здравето - кой не трябва да ги яде
Плодове с признаци на заболяване или дори най-малки повреди не трябва да се оставят за дългосорочно съхранение. Трябва да докосвате ябълките възможно най-внимателно, тала както докосвате яйца. Вземете подходящ съд и внимателно наредете ябълките. Те трябва да се поставят в един слой. След това се уверете, че сте осигурили тъмнина и висока влажност в помещението за съхранение. Температурата не трябва да надвишава три градуса по Целзий.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Приблизително веднъж седмично ябълките се преглеждат и най-узрелите се изваждат за консумация. Ако забележите плодове, които са започнали да се развалят, трябва незабавно да ги премахнете.
Трикове за съхранение на ябълките през зимата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
В кутии - удобно е да съхранявате по този метод, както големи обеми, така и скромни реколти в специални контейнери. Най-подходящи са мрежестите или картонени кутии с перфорации, позволяващи проветряване на плодовете. Освен това е по-добре да увиете всяка ябълка в хартия или салфетка, така че да не се допират една до друга.
Окачени на тавана - в този случай се използват специални торбички на шнур, за предпочитане от естествена нишка. Във всяка се поставят по един-два килограма от плодовете и се закрепват на кука под тавана.
В дървени стърготини - за тази цел се използват не само стърготини, но и слама или пясък. На дъното на кутията се изсипва тънък слой стърготини, нареждат се ябълки и отново се поръсват отгоре. По време на целия период на съхранение процедурата за поръсване може да се повтори няколко пъти.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Един от най-старите методи за съхранение на ябълки, който ще изисква подготвителна работа и определени знания е съхранението в изкоп в почвата. За да направите това, изкопайте изкоп или дупка на дълбочина до половин метър. Дъното и стените трябва да са облицовани с дебел слой иглолистни смърчови клони; това ще отблъсне гризачи и други вредители. След това ябълките се поставят в изкопа, пакетирани в торби или платнени торби. Върху тях се поставя друг слой смърчови или хвойнови клони и се поръсва с пръст. Отгоре се поставя ориентир, за да се вижда мястото на съхранение през зимата.
Ябълки - кога са вредни и кога трябва да се ядат