Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Този витамин ще накара мушкатото да цъфти дори през зимата

13 декември 2024, 00:12 часа

През зимата цветята страдат не само от липса на светлина, но и от хранителни вещества - това се отнася и за мушкатото. Здравето на любимото на много домакини цвете е засегнато от дефицит на минерали. Растението пожълтява, не цъфти и “заспива” до пролетта, след което са му необходими няколко месеца, за да се възстанови и да започне да цъфти.За да поддържате доброто му състояние през този период, се препоръчва да подхранвате растението с прост продукт. За да стимулирате пъпкуването, ще ви трябва един достъпен витамин - фолиева киселина, известна още като витамин В9.

Фолиева киселина за торене на мушкатото

Този инструмент ще подобри ефективността на процесите, които са отговорни за образуването на цветни пъпки. Скоро след първото приложение външният вид на растението ще се промени. Дори зимата няма да попречи на мушкатото да образува пъпки и да започне да цъфти.

Как трябва да се полива мушкатото през зимата? 

За да приготвите тора, вземете 1 таблетка фолиева киселина и 150 ml топла вода. Продуктът се разтваря във водата и след това обемът се довежда до 1 литър.За да подобрите ефекта, можете да добавите ½ ч.л. универсален тор за стайни растения.Торенето се извършва веднъж на 3 седмици след поливане. Подхранването на цветето с витамин В9 може да се извършва през цялата зима.

Грижа за мушкатото

За да може едно цвете да украсява дома ви дълго време, важно е да се научите как да се грижите правилно за него . Това растение много обича светлината, така че изберете най-осветеното място за поставяне на саксията. В помещението трябва да се поддържа оптимален температурен режим - 19 градуса през деня и 15 вечер. Мястото, където ще расте цветето, трябва да бъде добре проветрено, но теченията трябва да бъдат изключени.

Как да зазимим правилно мушкатото?

Препоръчва се цветето да се полива само с пречистена вода. Може да се филтрира или да се утаи. Никога не използвайте студена или гореща вода. Течността трябва да е със стайна температура. През лятото се препоръчва поливане веднъж на всеки 3 дни. През зимата можете да правите това само веднъж на всеки 8-10 дни.

Важно правило за грижа за растенията е подрязването. Ако не се извърши подрязване, растението рядко ще цъфти и ще спре да расте. Тази процедура се препоръчва да се извършва 2 пъти годишно. Отрязаните части на растението могат да се използват като резници за засаждане на ново растение. Навременното подрязване позволява да създадете добра вентилация.

Как правилно се "чупи" мушкатото

Процедурата се извършва през пролетта и есента. В началото на март отрежете сухите части на растението, това ще помогне на пъпките да узреят по-бързо и растежът на страничните издънки ще бъде по-интензивен. Подрязването през есента се извършва, за да се намали натоварването на растението. Но трябва да се направи само ако растението вече е напълно цъфнало.

Частите, които сте отрязали, могат да се използват за размножаване на растението. Резниците ще се вкоренят добре както през пролетта, така и през есента. Гераниумът не понася много добре пресаждането, това е вид стрес за растението. Най-добре е да засадите растението в нова почва през лятото или пролетта.

Всички изхвърляме това, но то е най-добрият тор за мушкатото

През зимата пресаждането ще бъде по-трудно. Процедурата се извършва, както следва:

  • Изберете саксия с правилния размер;
  • Подгответе почвата. Тя трябва да е малко рохкава и задължително отцеждаща се и да има оптимално ниво на киселинност. Обикновено се избира субстрат за засаждане на стайни растения;
  • Направете дренажен слой;
  • Сложете растението в саксията, но в същото време го придържайте в ръцете си. Постепенно добавете субстрата. След 2-3 шепи можете да добавите малко тор.

За подхранване могат да се използват минерални торове. Добавянето на торове трябва да става постепенно, препоръчително е да правите това 1-2 пъти на всеки 3 седмици. Идеалният вариант за подхранване са сложни торове, предназначени за цъфтящи растения.

Защо се появяват петна по листата на мушкатото?

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес