Съдържанието на нишесте в картофите е много важен показател за техните вкусови качества. Ако клубените са с твърде ниско съдържание на нишесте, тогава вкусът им не е особено впечатляващ и не може да се каже, че е най-добрият.
Още: Това цвете убива листните въшки за 24 часа, но НЕ трябва да се засажда до тези зеленчуци
Още: Кога да засадите моркови, за да са най-сладки?
Но прилагането на някои торове спомага за умерено увеличаване на процента на съдържание на нишесте в клубените.
Как да торите картофи, за да увеличите нишестето в тях
За да станат по-нишестени, клубените се нуждаят от фосфор. В случая може да се използва почти всеки фосфорен тор.Избраният продукт трябва да се приложи при засаждане.Консумацията на тор трябва да бъде приблизително 10 грама на квадратен метър.
В каква вода се варят картофите и колко сол се слага?
Още: НЕ засаждайте тези 3 растения през февруари
Още: Какво да засадите през март - растения, които не се страхуват от студа
Струва си да се подчертае, че въпреки че този подход увеличава съдържанието на нишесте в картофите, той не прави този показател твърде висок. Количеството нишесте не става прекомерно високо, поради което зеленчукът остава безопасен за човешкото здраве и напълно годен за консумация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате здрав и силен разсад зеле?
Още: С този забравен начин за засаждане на картофи ще получите по-богата от всякога
Важно е да определите правилно мястото, на което ще засадите картофите в градината. Тъй като повечето градини обикновено са малки, картофите трябва да се отглеждат заедно с други зеленчуци. Не се препоръчва да се засаждат в близост до домати и патладжани, защото те имат подобни заболявания и от тях колорадският бръмбар може да се разпространи върху картофите. Зелето, краставиците, бобовите култури, морковите и спанакът са подходящи за отглеждане в съседство с картофите.
Подходяща е почвата, която едновременно има добра влагозадържаща способност и добра въздухопропускливост. За това са подходящи дерново-подзолисти, пясъчни глинести и леки глинести почви.
Почвата за картофите трябва да се копае дълбоко преди засаждането, за да се осигури нормално развитие на кореновата система.
Още: Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Грижа за картофите
Тази дейност се състои в навременно плевене, поддържане на влагата в почвата и нейното хълмиране. Също така няма да навреди навременното торене с торове, за да получите картофи, чиито клубени ще бъдат с нормален размер.
Препоръчително е картофите да се наторяват с хумус, който се разпределя до три шепи за всеки храст. Можете също така да торите с пепел и минерални торове, но изборът на последните трябва да се направи, като се вземе предвид липсата на един или друг елемент в почвата.
Колорадският бръмбар няма да доближи картофите, ако ги поръсите с това