Този прост тор е обичан не само от черешите, но и от всички костилкови дървета. Градинарите с опит знаят много добре, че той е единственият необходим тор за черешовите дръвчета през пролетта. Благодарение на него те прибират богата реколта от големи и сочни плодове. Опитните градинари дори разпръскват този тор директно върху снега. Смята се, че като снегът се разтопи, хранителните вещества, съдържащи се в този тор, ще достигнат още по-бързо до корените.
Най-добрият тор за черешите през пролетта
Най-добрият начин за наторяване на череши през пролетта е използването на доломитово брашно. Веществото помага за значително подобряване на плододаването, както и увеличаване на размера на плодовете. Освен това черешите стават по-сладки.
Дори в периода, когато снегът не се е стопил напълно, в началото на пролетта градинарите с опит поръсват доломитово брашно под ствола на дървото. За площ от 1 кв.м. приблизителното количество, което трябва да използвате, е 1 чаша от продукта.
Ето каква е тайната на опитните градинари за едри и сочни череши без червеи
За да съберете наистина голяма реколта от череши, трябва да помислите за борба с вредителите. Тя започва през пролетта, още преди дървото да започне да цъфти. Черешовата муха е особено опасна за черешите, тъй като може напълно да унищожи реколтата.
За борба с черешовата муха експертите съветват да използвате следния тор: вземете 10-литрова кофа с вода, напълнете една трета от нея с люспи от лук и оставете течността да се кисне в продължение на 2 дни. След това прецедете, добавете 3 супени лъжици течен сапун. С получения разтвор се пръскат черешите.
Други торове за черешата през пролетта
Азотът е необходим за активен растеж на вегетативната маса през пролетта. Препоръчително е да използвате амониев нитрат или урея. Доза: приблизително 20-30 грама на квадратен метър за кореново подхранване.
Кои са най-едрите сортове череши
Фосфорните торове също намират приложение в пролетното торене на черешата. Фосфорът подпомага развитието на кореновата система и подпомага цъфтежа и плододаването. Суперфосфатът ще свърши идеална работа. Доза: 30-40 грама на квадратен метър.
Калиевите торове също подадат в списъка. Калият помага за укрепване на клетъчните стени и повишава устойчивостта към болести. Използвайте калиев сулфат. Доза: приблизително 20-30 грама на квадратен метър.
От органични торове компостът или угнилият оборски тор обогатяват почвата с микроелементи и подобряват нейната структура. Органичните торове могат да се прилагат под формата на разтвори или за мулчиране.
Употребата на органични торове става по следния начин: разпръснете избрания тор около ствола и внимателно разпопайте почвата.
Кой е най-добрият тор за черешите през пролетта, за да е богата реколтата им