Пролетта е най-доброто време за торене на розата. Ако извършите това торене правилно и навреме, цветята ще цъфтят през цялото лято.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Всеки градинар мечтае за красива розова градина, но за да цъфтят розите дълго време, те се нуждаят от подхранване. За образуването на повече пъпки е необходим фосфор, а за растежа на зелена маса е необходим азот.
Как да торим розата през пролетта (минерални торове)?
Разнообразието от минерални торове, които са необходими за буйния цъфтеж на цветята, е наистина голямо. Те трябва да се прилагат вечер в периода на набъбване на пъпките. Розите предпочитат няколко варианта на минерални торове.
Най-лесният начин да подмладите розата? Използвайте сода!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Фосфорно-калиеви - розите ще цъфтят по-бързо, ще образуват нови пъпки и имунитетът на растенията ще се засили. Азот - необходим за буен цъфтеж и укрепване на кореновата система.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Използвайте калциев нитрат по време на развитието на пъпките. Градинарите препоръчват прилагането на калиев сулфат в края на май, за да се предотвратят заболявания на розите. Амониевата селитра се препоръчва да се прилага преди изкореняване на храстите. Натриевият хуманат е стимулант на растежа. Той трябва да се пръска върху стъблата и листата на розите по време на периода на цъфтеж.
Как да торим розата през пролетта (народни методи)
Подхранвайте розата с угнил оборски тор или компост. Един храст се нуждае от 300 грама тор.
Черупката на яйцата се използват за подхранване на храстите с калций и магнезий, които са необходими за цъфтежа. Чаените торбички захранват розата с азот и бързо се разлагат в почвата. Благодарение на банановата кора, почвата ще бъде обогатена с калий, ще укрепи корените на розите и ще отблъсне насекомите. Добавете кухненските отпадъци в почвата близо до стъблото и при изкопаване на почвата.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Дървесната пепел е богата на фосфор и калий, които розите обичат. Това торене може дори да изплаши гъбичките. Поръсете пепел върху земята около стъблото - 1 храст изисква 300 грама пепел.
Торнето на розите ще помогне за решаването на няколко други проблема:
- активиране на процесите на образуване на пъпки
- увеличаване на яркостта на цвета на венчелистчетата;
- укрепване на издънки;
- повишена устойчивост на болести и метеорологични фактори.
Основните компоненти, необходими за нормален растеж и цъфтеж на храстите, са:
- Калий - това вещество стимулира процеса на образуване на пъпки, а също така увеличава техния брой, спомага за укрепване на имунитета на растението и подобрява усвояването на микро- и макроелементи.
- Фосфор - това вещество помага за удължаване на периода на цъфтеж на розовия храста.
- Магнезий - съдейства за подобряване на интензивността на цвета на пъпките поради активирането на ензимните процеси.
Кралицата на цветята се нуждае и от други вещества, като сяра (увеличава наличието на хранителни вещества в почвата), калций (участва в развитието на кореновата система, влияе върху наситеността на нюансите на венчелистчетата), азот (стимулира вегетацията) . Те помагат за укрепване на розите и ги подготвят за обилен цъфтеж.
Сложете 1 картоф и роза в саксия и вижте какво ще се случи седмица по-късно