Туята се засажда предимно в живи плетове, а също и като самостоятелен декоративен акцент в градините. Но за да има декоративна стойност, тя трябва да се подхрани правилно през пролетта.
Торене на туята през пролетта
Струва си да се помни, че повечето иглолистни растения не губят листата или игличките си през зимата. Следователно тези растения поникват през цялата година, а не само през вегетационния период.
Ето защо е важно да се поливат и да се подхранват правилно, за да се предпазят от изсушаване, мразовити ветрове и обилен снеговалеж. Също така е от изключително значение да се наблюдава състоянието им на хидратация през зимата, както и в слънчевите дни в началото на пролетта. Всяка зимна щета може значително да повлияе на здравето на растенията и на способността им да усвояват хранителни вещества.
Каква е разликата между туя и кипарис
При туята е важно преди всичко да се предотврати натрупването на мокър сняг върху храста (предизвиква необратимо изкривяване на формата му или дори напукване) и да се осигури достатъчно поливане в топлите слънчеви дни на границата на зимата и пролетта - често не е достатъчна и влажността и това води до така нареченото физиологично засушаване (растенията умират и покафеняват след зимата поради липса на влага в почвата - по-топлите зимни дни стимулират растенията да растат).
Вече вкоренените туи, продавани в саксии или други контейнери, могат да се засаждат през целия вегетационен период и след засаждането те могат да бъдат подхранвани с торове, но също така си струва да запомните, че не трябва да превишавате препоръчителната доза или дори да я разделяте на по-малки порции през първите месеци, когато корените на растението растат.
Торенето на растенията твърде бързо причинява така наречения „мързел“ на кореновата система - тя не се разширява в търсене на хранителни вещества в почвата, става по-слаба, защото получава торове веднага.
Подхранване на туя след зимата - то се отнася за туи, които вече растат в градината (или в саксии) в началото на вегетационния период, т.е. на границата на март и април или през април (в зависимост от времето), след като земята се размрази и се установят трайни периоди на затопляне. Най-добре е да използвате лесни за употреба торове, предназначени за подхранване на иглолистни растения.
Най-добре е да изберете многокомпонентни минерални торове, които освен азот, калий и фосфор съдържат и важни микроелементи като магнезий и желязо, които влияят върху красивия вид и състояние на растенията.
В днешно време имаме различни форми на торове, от които да избираме, като насипни, гранулирани, течни.
Независимо от вида или формата на тора, не забравяйте да използвате подходящата доза, препоръчана на етикета. Прекомерното наторяване на туите обикновено е по-опасно, тъй като може да им навреди. Ето защо, когато прилагате торове, най-добре е да следвате правилото: по-добре по-малко, отколкото твърде много.
Кога спираме да торим туята?
Прилагаме горните торове не по-късно от края на август, т.е. докато иглолистните растения, включително туите, завършат годишния си растеж и започнат да се подготвят за есенно-зимния период.
По-нататъшното хранене с торове с преобладаване на азот ще стимулира растежа на растенията и появата на млади издънки, които може да нямат време да станат дървесни преди зимата и ще бъдат изложени на замръзване, а това отслабва цялото растение. Следователно от септември за подхранване на туя могат да се използват само торове без съдържание на азот - така наречените есенни торове за иглолистни дървета.
Благодарение на специалния подбор на състава на тези торове (главно фосфор и калий), растенията стават по-силни преди зимата - издънките стават дървесни и по-силни по-бързо, а кореновата система е по-добре подхранена и по-малко изложена на замръзване през зимата. Такива торове се предлагат и в търговската мрежа в широка гама от различни форми - гранулирани, насипни, течни - за приготвяне на разтвори. Също така в този случай се уверете, че използвате подходящата доза, тъй като всеки излишен тор може да бъде вреден за растенията.
Този метод съживява изсъхналата туя