Всички градинари знаят, че дървесната пепел е тор, полезен за повечето култивирани растения. Тази съставка е полезна дори за торене на крушата в градината.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Кога и как да подхраните крушата в градината?
Ако в дупката за разсад са добавени торове, тогава през първата година няма нужда да торите и подхранвате крушата изобщо. От втората година се използват органични или минерални добавки. В случая дървесната пепел е полезна. Тя съдържа фосфор и калий, така че можете спокойно да я използвате като тор за крушовото дърво през юни и юли.
В кръга на ствола на дървото трябва да направите жлеб с ширина приблизително 30 cm и дълбочина 20-25 cm или да направите няколко дупки в периметъра под короната с дълбочина до 40 cm. В тях добавете пепел (300 гр на 1 кв. м.), поръсете с почва и полейте с топла вода. След това трябва да мулчирате кръга около ствола на дървото със слама или хумус.
Засаждане на круша през пролетта - ето какво трябва да знае всеки градинар
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
След около 20 дни трябва да добавите пепел в течна форма (1 чаша пепел на 10 литра вода) и да полеете крушата, като направите жлеб на 10-20 см от ствола на дървото. След това торене добивът се увеличава, а дървото понася по-добре зимата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Отглеждането и грижата за крушово дърво включва набор от стандартни агротехнически мерки, включително поливане, плевене, разкопаване и мулчиране на почвата в ствола на дървото, борба с плевелите, предотвратяване на заразяване с болести и вредители, подготовка за зимуване, санитарно и формиращо подрязване. Поради своята уязвимост младите дръвчета изискват специално внимание от страна на градинаря: вредители, болести и студове могат да причинят сериозни щети на растението и да увеличат времето за зреене на плодовете.
През пролетта, веднага след топенето на снега и размразяването на почвата, можете да започнете да премахвате защитния покривен материал, който е бил използван за увиване на долните части на стволовете на млади круши през есента за предпазване на дърветата от гризачи и слънчеви изгаряния.
Ако за подслон е използван дишащ материал, не е необходимо да бързате да го премахнете и ако материалът бъде премахнат преждевременно, кората на младите дървета може да пострада от слънчево изгаряне.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Ранната пролет е отлично време за подновяване на варосването на стволовете. Варосването през април или май не носи никакви ползи освен естетически.
Почвата около ствола на дървото обикновено се уплътнява през зимния сезон и нейното задължително разкопаване ще улесни пълния достъп на кислород и хранителни вещества до кореновата система на крушата. В допълнение, процедурата помага да се отървете от вредители, които са презимували под короната на дървото.
Ако под дървото започнат да никнат плевели трябва да започнете да се борите с тях още при появата им. Важно е да мулчирате почвата около ствола на дървото с торф, дървени стърготини и хумус. Мулчът ще задържи влагата в почвата и ще предотврати образуването на кора върху нея. Не трябва да изсипвате мулч близо до ствола, за да не се затопли прекалено много кората.
Полейте крушата с това и тази година ще берете едри, сочни и сладки плодове