Един домашен тор може значително да ускори растежа на краставиците и благодарение на него да получатите реколта 2 седмици по-рано от обикновено.
Най-добрият ускорител на растежа за краставиците
За да приготвите тор „ускорител“, трябва да добавите 500 грама остарял хляб, 1 кофа всякакви ситно нарязани плевели от градината и 12 грама суха мая и да ги залеете с 10 литра топла вода. Смесете всичко и оставете съставките да се киснат на топло място в продължение на два дни.
Най-добрият тор за краставиците в края на юни е този
Продуктът трябва да се използва в количество от 1 литър прецедена инфузия, разредена с 5 литра вода. Това торене се извършва два пъти на сезон и осигурява ускорен растеж на краставиците, а също така повишава производителността.
Подхранването с плевели, хляб и мая може да ускори растежа не само на краставиците, но и на патладжаните и тиквичките.
Торене на краставиците
Можете да използвате различни продукти като:
- дървесна пепел;
- дрожди;
- инфузия на сено;
- билкова инфузия;
- инфузия от оборски тор или пилешки изпражнения.
Торът трябва първо да се приготви от тези компоненти, тоест не можете просто да ги нанесете върху градинското леха, тъй като очакваният ефект няма да бъде постигнат и дори може да навреди на краставиците.
Характеристики на торенето с пепел
Това е един от най-ефективните торове за растежа на краставиците. Пепелта съдържа много калций, калий, фосфор и други полезни вещества. Но трябва да се отбележи, че не съдържа азот, така че ще трябва да се добави допълнително.
Можете да торите краставици с пепел до самия край на вегетационния период, като третирате растенията на всеки 7-10 дни. Този вид торене след поникване също е подходящ, тъй като не само наторява, но и предпазва кълновете.
Интересно: пепелта ще помогне в борбата срещу вредителите: паякообразни акари, охлюви За защита на растенията те се опрашват с пепел. Можете да използвате и тютюнев прах.
За да наторите, трябва да направите разтвор от пепелта. Течното торене ще изисква 1-2 чаши дървесна пепел и 10 литра вода. Пепелта трябва да се разреди във вода и да се излее върху краставиците в корена. Разход – от 0,5 до 2 л/растение.
Допълнително към пепелния разтвор може да се добави 9% оцет (от 50 до 100 ml/10 l пепелен разтвор). При листно подхранване пепелният разтвор трябва да е по-слаб - 0,5-1 чаша/10 л вода.
Важно: не трябва да смесвате пепелния разтвор с амониев нитрат (за компенсиране на амоняка в състава), това ще доведе до загуба на азот и дори до азотно отравяне на краставиците. Също така е невъзможно да се добави суперфосфат към разтвора на пепелта, тъй като неговата абсорбция е намалена. Минералното торене трябва да се извършва отделно от торенето с пепел.
Правилно поливане на краставиците през юли - ето как се прави