Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на картофите: как се прави, за да растат едри и вкусни

26 януари 2025, 17:29 часа

Всеки градинар, който отглежда картофи, се надява да получи висококачествена реколта. Всеки градинар иска събраните в бъдеще грудки да са големи по размер и да имат приятен вкус. Но как може да се постигне този резултат? Отговорът е очевиден: градинските култури трябва да се хранят правилно. И така, какви торове трябва да се използват, за да се гарантира, че реколтата от картофи няма да разочарова?

Торене на картофите за богата реколта

В средата на лятото градинските култури ще „реагират“ добре на комплексен минерален тор. Факт е, че през този период растението ще се нуждае от азотни, калиеви и фосфорни компоненти. И е много важно съдържанието на съответните микроелементи да е балансирано. Благодарение на тези течни торове растението ще получи всички необходими компоненти: в резултат на това ще се образуват големи грудки.

Как да получите 2 пъти по-богата реколта от картофи: 6 тайни на опитните градинари

Оборският или пилешкият тор, смесен с вода, ще има добър ефект върху градинските култури. През юли тонето с пепел също ще има положителен ефект върху състоянието на картофите.

Торене на картофите с пепел

Сред многобройните съвети и народни методи, които „обещават“ огромни добиви от картофи, едно евтино лекарство се откроява по-специално - това е пепелта.

Този продукт е достъпна и екологична добавка, която много опитни градинари използват от много години. Добавянето на две супени лъжици пепел към всяка дупка за засаждане на картофи може да има благоприятен ефект върху растежа и развитието на растенията, както и върху качеството и количеството на реколтата. 

Колко време е необходимо да се варят картофите, за да станат меки

 

Дървесната пепел е ценен източник на калий и микроелементи като магнезий, калций и фосфор, които помагат за укрепване на кореновата система, подобряват фотосинтезата и ускоряват растежа на картофите. Калият по-специално е важен за водния метаболизъм в растителните клетки, което спомага за подобряване на устойчивостта на картофите към суша и болести. Освен това пепелта служи като естествен репелент за определени вредители и може да предотврати развитието на гъбични заболявания.

При засаждане на картофи просто разпръснете две супени лъжици пепел директно във всяка дупка, преди да засадите грудките. След това внимателно разбъркайте пепелта в почвата в дупката, за да осигурите равномерно разпределение на хранителните вещества. След това можете да засадите картофената грудка и да я покриете с пръст, както обикновено. 

2 места, на които НЕ трябва да засаждате картофи 

Успехът на тази агрономическа практика зависи от много фактори, включително вида на почвата, метеорологичните условия и грижите за растенията. Дървесната пепел е наистина евтин продукт, който може да донесе забележими ползи за вашата реколта от картофи, но не гарантира стопроцентови резултати. Винаги е добра идея да комбинирате използването на пепел с други земеделски практики и да поддържате балансиран подход към отглеждането на картофи.

Други средства за торене на картофи

Хумус или компост. Отличен тор за бедни, изтощени почви, като може да се комбинира и с минерално торене. Достатъчно е да поставите 100-300 гр тор в една дупка в зависимост от големината на грудката.

Черупки от яйца. Народно средство, богато на калций, което е толкова необходимо за получаване на отлична реколта от картофи. Има дебат относно ефективността на черупките като тор, но натрошените черупки също ще помогнат в борбата с телените червеи. Ето защо, ако сте подготвили голямо количество черупки, можете да изсипете малка шепа от тях във всяка посадъчна дупка.

Отглеждане на картофи за ранна реколта. Какви сортове да засадите?

 Минералните торове ще помогнат за допълване или заместване на органичната материя. Но преди да използвате определени вещества, трябва да се уверите, че няма достатъчно от тях в почвата. Също така си струва да запомните: минералното торене „работи“ добре само в почва, богата на органични вещества и населена с почвени микроорганизми. Следователно, ако оборският тор, компостът и вермикомпостът не са били прилагани върху лехите в продължение на няколко години, тогава използването на минерален тор ще бъде неефективно.

Урея (карбамид) или амониев нитрат. Наличието на азот гарантира богата реколта от картофи. Достатъчно е да добавите не повече от 1 ч.л. вещества в дупката.

Суперфосфат. Ако в почвата има достатъчно азот, но не достатъчно фосфор, тогава можете да добавите 1-2 ч.л. суперфосфат. 

Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес