Йодът е отлично средство за торене. Ако го използвате правилно, реколтата на много растения ще се увеличи. На първо място, става въпрос за ягодите. Продуктът оказва положителен ефект върху състоянието на ягодовите храсти. Той е не само източник на важни микроелементи за растението, но и предпазва от различни заболявания.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Торене на ягодите с йод
Първо трябва да направите разтвор на пепел. За целта изсипете чаша неизгорели дървесни остатъци в празна кофа. Останалата част от контейнера трябва да се напълни с вода.
На колко време трябва да се пресаждат ягодите?
Съдържанието на кофата трябва да се смеси добре. След това е необходимо да добавите 10 капки йод към получената течност. Полученият продукт трябва да се използва за поливане на почвата под ягодовите храсти. Всяко растение трябва да се полее с половин литър разтвор. В резултат на процедурата ягодите ще получат защита от болести и опасни насекоми. Няма да има проблеми с образуването на плодове.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Първо подхранване на ягоди
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Извършва се преди цъфтежа на растенията. През пролетта опитните градинари използват разтвор на оборски тор, разреден с вода в съотношение 1:10 или разтвор на пилешки тор в съотношение 1:12. Билкова инфузия на базата на коприва или други плевели също е подходяща за торене на ягоди. През пролетта е препоръчително да подхранвате ягоди с дървесна пепел. Съдържа калций, калий и фосфор, които са необходими за пълното развитие на растенията.
Важно: Торенето с азот се спира преди началото на цъфтежа на растенията. В противен случай азотът ще доведе до прекомерен растеж на зелена маса.
Контролът на вредителите също е важен за добрата реколта. След зимата се нуждаят от защита от вредители. Ефективен репелент срещу насекоми е пръскането с розов разтвор на калиев перманганат. След това се поръсва с пепел или тютюнев прах между насажденията.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Народни средства: Смелете запарка от лук или отвара от пелин, добавете вода, оставете за 2-3 дни и след това използвайте за поливане. Засаждането на лук, чесън, невен, копър и синап ще помогне за предпазване на ягодите от вредители.
Торете ягодите само с това през пролетта и ще берете реколтата в кофи