Черешовите дървета обикновено се торят през есента, но ако не сте направили това, може да се направи и в началото на пролетта. Основното нещо е да изберете правилния тор. Именно през периода на цъфтеж, който е април-май, трябва да се извърши първото подхранване на черешите през пролетта. Една от опциите е торене с пепел.
Торене на черешата с пепел
На разстояние 1-1,5 м от ствола отново се изкопава траншея, в която се изсипва дървесна пепел. Експертите съветват да се използват най-малко 0,5 кг на дърво. Когато вали, пепелта постепенно ще попие в земята и ще подхрани дървото.
Никога НЕ засаждайте това до черешата
Още за торенето на черешата
Торовете трябва да се прилагат под дървото, където са разположени основните му корени, на разстояние 1-1,5 м от ствола. Изкопава се малък изкоп, който първо се напоява добре.
За подхранване трябва да вземете половин кофа (5-6 литра) неразреден кравешки тор. Разредете с вода, докато кофата се напълни и изсипете в изкопа. Никога не изсипвайте азотни торове в суха почва, в противен случай корените могат да изгорят.
Не забравяйте за второто торене. Този път вече се прилагат калиеви торове. Дървото трябва да се наторява с него, когато черешата се подготвя да даде плод.
Поливане на черешите през лятото - ето как е правилно да се прави
Още преди отварянето на пъпките се препоръчва дървото да се напръска с 3% бордолезов разтвор за защита от гъбични заболявания. Освен това тази течност е богата на мед. Приготвянето на разтвора е съвсем просто: вземете 300 гр меден сулфат, 300 гр негасена вар и разредете в 10 литра вода.
Преди цъфтежа черешовото дърво може да се подхрани и с урея или амониев нитрат. Ако е младо дърво (2-4 години), по-добре е да го напръскате с урея (30 гр от веществото на 10 литра вода) или да направите кореново подхранване с амониев нитрат (15 гр от веществото на 1 квадратен метър от периметъра около ствола на дървото).
Ако дървото е на възраст над 4 години, трябва да използвате по-малко урея по време на пръскане (20 гр на 10 литра вода) или да подхраните корените с по-голямо количество амониев нитрат (20 гр на 1 квадратен метър от периметъра около ствола на дървото).
За правилното подхранване на корените първо разкопайте леко почвата, полейте обилно (в зависимост от възрастта на дървото са необходими 3 до 6 кофи вода) и след това добавете течен тор към почвата. Сухите торове се разпределят равномерно по повърхността на почвата и се разпръскват с гребло.
Как да изгоним черешовата муха веднъж завинаги