За всички градинари те са истинско въплъщение на красота и величие. Гладиолите със сигурност са уникални цветя и привличат вниманието в градината. Кога е най-доброто време да ги засадите и как да се грижите за тях, така че да растат елегантни и високи и да радват окото? Вижте какво трябва да знаете, преди да започнете да ги приютите в градината си!
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Тези цветя, принадлежащи към семейство Ирисови, имат високи и тънки стъбла, завършващи с изобилни съцветия.
Гладиолите са доста взискателни цветя, но ако следвате няколко правила, можете бързо да се насладите на впечатляващи растения.
Още: Обичате божури? Ето как да ги гледате правилно, за да ви радват с цвят и аромат!
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Кога се садят гладиоли?
Гладиолите са луковични растения, а техните луковици се класифицират като грудкови. Най-добре е да засадите грудките през май, но и до средата на юни е прието, особено в страните, в които майските температури не минават 15 градуса. По-добре е да не бързате твърде много, така че растенията да не замръзнат по време на нощните студове и сутрешните слани.
Грудките трябва да се третират с фунгицид и да се подготви субстрата. Гладиолите обичат слънчеви и защитени от вятъра места. Също така си струва да подготвите опори, тъй като техните издънки са много високи и податливи на счупване от вятъра.
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Почвата трябва да е добре дренирана, да не е глинеста с хумусна реакция (pH 6,5-7). Преди да засадите луковиците, ги наторете с малко количество естествен, т.е. оборски, тор.
Още: Изсипете тази смес под розите и след седмица ще имат нови пъпки
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Важно е гладиолите да се засаждат всяка година на различно място. Трябва да изчакате няколко години, ако искате да се върнете на същото място. Засаждаме грудките на всеки 20 см, на дълбочина около 6 см.
Кога цъфтят гладиолите?
Гладиолите цъфтят от средата на юли до средата на септември, но ако ги засадите по-късно, те ще радват окото дори на границата между септември и октомври. Когато цветята избледнеят, отрежете цялата издънка със съцветието, оставяйки листата на растението непокътнати.
Още: Ето как хортензиите ви няма да съхнат при високи температури
Грижа за гладиолите
За да бъдат гладиолите впечатляващи и да изглеждат кралски, трябва да се грижите за тях. Гладиолите изискват поливане, при добри условия е достатъчно напояване веднъж седмично. Когато температурите са много високи и сушата застигне градината, честотата на поливане трябва да се увеличи. Важно е, че когато поливате, да не мокрите листата със струя вода.
Гладиолите също трябва да се торят редовно. Използвайте подходящ препарат за първи път две седмици след засаждането на гладиолите в почвата. Следващото торене трябва да се извърши, когато на растението се появят първите пъпки.
Кога да изкопаете гладиолите и как да ги съхраните?
За да се радвате на гладиолите през следващия сезон, те трябва да бъдат изкопани през есента, точно един месец след като прецъфтят. Гладиолите не понасят добре ниските температури и лесно замръзват в земята, така че е необходимо изкопаването им. След като изкопаете грудките, ги изсушете за няколко дни в топло и сухо помещение. Температурата трябва да бъде между 22 и 24 градуса по Целзий.
Почистете изсушените грудки от листа и остатъци от пръст. Отстранете и люспите и остатъците от издънките, ако има такива. Отделете допълнителните грудки. Съхранявайте ги в кошници или контейнери. Най-добре е да ги покриете със сух торф. Температурата на въздуха по време на съхранение трябва да бъде между 5 и 8 градуса по Целзий.