Тайната на пищния цъфтеж: Как да се грижите за хортензиите през април

08 април 2025, 10:47 часа

Хортензиите са едни от най-издръжливите цъфтящи храсти. А декоративните качества на съцветията, които украсяват растенията от юли до сланите са безспорни. Достатъчно е да видите хортензия в разцвет веднъж и ще се влюбите за цял живот.

Грижи за хортензията от края на март до средата на април

  • Вентилация и премахване на покривалата

Още: Какви растения да засадите през април? Ето 5 чудесни идеи

Хортензиите са доста зимоустойчиви, но младият разсад може да бъде повреден по време на тежки, особено безснежни зими и пролетни мразове. През първите 2-3 години от живота в градината се препоръчва леко покритие, за предпочитане от дишащ материал, като бял спанбонд или смърчови клони. Такъв подслон може да се остави, докато снегът се стопи напълно и се установят стабилни положителни температури.

Ако хортензиите са покрити с херметичен материал, от края на март е необходимо да отворите и проветрите, за да не допринесете за образуването на среда, благоприятна за развитието на болести.

  • Санитарно и формиращо подрязване

Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената

В същото време, от края на март до началото на май (в зависимост от региона), можете да започнете пролетна резитба. Дори ако основните дейности са извършени през есента и храстите като цяло са оформени и здрави, това е необходимо. Процедурата се извършва преди началото на активния сезон, т.е. докато пъпките набъбнат. През пролетта се извършва санитарна и формираща резитба.

Отстранете всички повредени, сухи, счупени и замръзнали издънки. Твърде тънките клони, както и тези, които растат вътре в храста, се изрязват до пъна. Качеството на цъфтежа на такива издънки ще бъде значително по-лошо. А тези, които растат навътре, също ще удебелят короната, пречейки на вентилацията на храста. В зависимост от възрастта и обема на короната се оставят 3-7 дебели, добре развити скелетни леторасти.

Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината

Формиращата резитба е не по-малко необходима от санитарната резитба. Без това няма да е възможно да се формира хармонична корона. Освен това, без достатъчно сериозно подрязване, хортензията може напълно да спре да цъфти. Скелетните клони се режат на височина 2-4 пъпки от земята или по-щадящо - ако имаме добре оформен здрав възрастен храст.

Важно е да запомните, че от всеки отрез (или дори от всяко междувъзлие под отреза) ще израснат 2-3 нови издънки, които завършват с цветни пъпки. Съответно, колкото по-високо са подрязани, толкова повече нови издънки ще има. Цъфтежът ще започне по-рано, но самите съцветия ще бъдат по-малки. И обратно: по-ниското подрязване дава по-компактен храст, по-големи съцветия, но ще има по-малко от тях и периодът на цъфтеж ще се измести леко.

Още: 5 впечатляващи растения, които да засадите през април за пъстра лятна градина

Забележка: Ако сте пропуснали точния момент, можете да подрежете метличестата хортензия в края на май - юни, когато листата са се развили напълно. Но в този случай цъфтежът ще настъпи много по-късно.

  • Прекопаване, торене и мулчиране

Веднага след подрязването можете да започнете първото хранене. През пролетта хортензиите, както всички градински растения, се нуждаят преди всичко от азот. Насърчава растежа на зелена маса в началото на активната вегетация.

Източникът може да бъде минерален (урея, амониев нитрат) или органичен тор (угнил оборски тор, инфузия на лопен, гранулиран тор, птичи тор). Най-голямо количество азот се съдържа в уреята. За да направите основния макроелемент по-достъпен за усвояване, можете едновременно да го подхранвате с калиев сулфат / магнезиев сулфат в равни пропорции (възрастен храст се нуждае от 30-50 грама урея и калиев / магнезиев сулфат).

Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градински задачи през април

В същото време, като превантивна мярка срещу болести и за дезинфекция на почвата, можете да напръскате хортензиите и да поливате почвата с препарати, съдържащи мед.

Забележка: За да се усвоят добре всички необходими вещества от торовете, почвата трябва да има кисела реакция. Няколко дни преди първото хранене има смисъл да се провери pH. И ако е необходимо, подкиселете почвата (например, поливайте я с разтвор на лимонена киселина).

Преди да нанесете тор, почвата под храста на хортензия се прекопава и почиства от плевели. Старият мулч, ако не е изгнил през зимата, се отстранява или изкопава и се налива нов слой. Мулчът помага да се запази влагата в почвата, което е много важно за хортензиите. Освен това обогатява почвата с полезни вещества и допълнително я подкислява.

Още: 6 растения, които винаги трябва да подрязвате през април

Ако дървесната хортензия е по-непретенциозна и може да расте във всякаква почва, тогава за хортензията с метлици нивото на киселинност е важен фактор. Препоръчително е да използвате дървесни стърготини/кора от иглолистни растения, иглолистна постеля и торф като мулч.

Важно е правилно да прилагате торовете. Кореновата система на растението приблизително съответства на диаметъра на короната. Всички млади смукателни корени са разположени по периметъра, така че трябва да се прилагат съответно торове. По проекцията на короната се прави плитка бразда, в която се излива тор и веднага се вгражда в почвата. Това е особено важно при използване на урея, тъй като в този случай азотът се изпарява много бързо във въздуха.

Още: Пълзяща хортензия: Как да я подрежете през пролетта и как да се грижите за нея

  • Размножаване чрез резници

По време на пролетното подрязване на хортензии можете да решите два проблема наведнъж. Не само за подновяване и формиране на храста, но и за подготовка на посадъчен материал - резници. В този случай говорим за зрели дървени резници. За това са подходящи отрязани клони с дължина 8-10 см и диаметър 3-5 мм с 2 възела. Горният срез се прави направо над пъпката, долният срез се прави под пъпката и под ъгъл. Резниците се поставят във вода за няколко часа и след това в разтвор на стимулатор на растежа за 1-2 дни или разрезът се потапя в прах непосредствено преди засаждането.

Рохкав плодороден субстрат, направен от смес от низинен торф и перлит, е отличен като почва за вкореняване. Вместо перлит можете да използвате вермикулит, речен пясък или кокосови влакна. Почвата около резника се уплътнява леко и се полива. Контейнерът се поставя в оранжерия на светло място при температура около +20 градуса, периодично проветряване и овлажняване на почвата. Вкоренените резници се засаждат в градината в края на пролетта.

Още: Само така е правилно да се подрежат хортензиите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес