Пълен наръчник за отглеждане на домати в саксия

14 април 2025, 16:33 часа

Отглеждането на домати в контейнери е спестяващ място начин да се насладите на тези сочни, сладки плодове у дома. Доматите могат да се отглеждат лесно в много видове контейнери, включително саксии във вътрешни дворове, висящи кошници и кутии за прозорци. Дори малките градини могат да поберат едно или две саксийни растения домати.

Тези многофункционални растения могат щастливо да живеят на верандата, вътрешния двор или дори балкона на слънчево място. Ако нямате място на открито, тогава отглеждането на домати на закрито е възможност.

Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави

Основно предимство на отглеждането на домати в саксии е, че можете да създадете оптимални условия за отглеждане. Почвата може да се контролира, докато контейнер, поставен близо до дома, улеснява основната поддръжка като поливане, подхранване, подрязване и залагане. Най-хубавото е, че след като плодовете започнат да пристигат, събирането на реколтата е толкова лесно, колкото да излезете пред вратата си. 

Още: Сортовете домати, които зреят най-рано: Всеки трябва да ги има в градината си

Има два основни вида домати, които можете да отглеждате: индетерминантни и детерминантни .

Индетерминантните домати са най-често срещаният вид доматено растение. Те са лозя и продължават да растат и дават плодове през целия сезон до първата слана. Индетерминантните сортове могат да растат от 0,9-1,5 м високи или повече и изискват колове, клетки или решетки, за да растат изправени. Те също изискват резитба. Можете да отглеждате индетерминантни домати в саксии, стига контейнерът да е достатъчно голям за зрялото растение и да осигурите много инфраструктура, която да задържи тези необуздани стъбла. Имайте предвид, че повечето фамилни домати са индетерминантни.

Детерманираните домати са най-добрият избор за контейнери. Те са компактни и храстовидни и спират да растат по-рано от лозовите домати. Те произвеждат определено количество плодове, които узряват в рамките на четири до шест седмици, което е идеално за консервиране. Детерминантните сортове растат само 60-90 см високи и не изискват подрязване.

Що се отнася до разнообразието, всякакви гроздови или чери домати могат лесно да се отглеждат в саксии. Те обикновено са особено сладки и възхитителни, изядени прясно от лозата. Но има голям избор: потърсете растения или семена, обозначени като „патио“, „компактен“, „джудже“ или „храст“, ​​за да сте сигурни, че избирате определен тип, който се справя добре в контейнери.

Още: Торене на доматите по време на цъфтеж: Как се прави

Има много подходящи видове контейнери за отглеждане на домати у дома. Популярен избор е кофа от 5 галона с дупки, пробити в дъното. Сеялките с дървена бъчва или метална вана са друг добър вариант, защото са по-широки, а корените на доматите се нуждаят от много място, за да се разпръснат. За по-временно решение торбите за отглеждане на плат могат лесно да се изпразнят и приберат в края на сезона. Където няма достатъчно място, можете дори да засадите висяща кошница за домати .

Декоративните саксии са чудесен вариант, ако искате вашето пространство за отглеждане да бъде както декоративно, така и годно за консумация. Саксиите могат да бъдат остъклени или неглазирани глинени, керамични или дори пластмасови. Имайте предвид, че материалът на контейнера ще повлияе колко често трябва да поливате растенията. Керамичните и пластмасовите съдове ще задържат повече влага от неглазирана теракотена саксия.

Какъвто и съд да изберете, уверете се, че има подходящ дренаж, така че почвата в саксията да не се намокри.

Размер на контейнера за домати

Още: Трикове на хитрите градинари, с които ще умножите реколтата от домати

Когато избирате най-добрия размер на контейнер за домати, важното е колкото по-голям, толкова по-добре. Саксиите трябва да са с диаметър най-малко 30-25 см. Всяко доматено растение се нуждае от поне 30 см, за да расте и да произвежда плодове. Дълбочината от 30,5 см е минималната необходима за повечето домати. Но колкото по-голямо е растението, толкова по-голяма е дълбочината на корените му.

По-малките саксии ще изсъхнат бързо и ще трябва да поливате растенията по-често, което води до измиване на хранителни вещества и минерали от почвата. Това ще остави вашите домати без храната, от която се нуждаят, за да растат, намалявайки добивите. Това може също да доведе до непоследователни нива на влага, често срещана причина за гниене в края на цветовете и напукване на плодовете .

Как да отглеждаме домати в контейнери

Има два начина, по които можете да отглеждате домати в контейнери. Първият и по-евтин метод е да започнете растенията от семена. Стартирането на доматените семена на закрито пет до шест седмици преди последната дата на замръзване ще ви даде преднина в вегетационния сезон.

Още: Трик на хитрите градинари, с който да узреят обраните зелени домати

Посейте семена в саксии или тави и покрийте с капак, за да запазите влажността. 

За да увеличите допълнително покълването, използвайте топлинна подложка за разсад или поставете контейнера на топло място в къщата.

След като разсадът стане няколко сантиметра висок и има четири комплекта истински листа, отделете най-силните стартове, за да ги засадите в контейнери за останалата част от лятото. Втвърдете разсада преди разсаждане, за да му помогнете да се аклиматизира в градината.

Ако търсите по-бърз и лесен начин за отглеждане на домати, вторият метод е да закупите растения от магазина. Изберете домати, които са компактни и зелени с листа без петна или обезцветяване.

Още: Антракноза по доматите - лечение и превенция

Независимо дали сте започнали семена или сте закупили трансплантации, засаждането на домати в контейнери и грижите за тях са едни и същи. Напълнете контейнера със смес за саксии, оставяйки 5 см пространство между горната част на саксията и линията на почвата.

Извадете вашето доматено растение от контейнера. Внимателно разплетете кореновата топка, за да дадете преднина на корените и да ги предпазите от завързване в саксията. Добър съвет за засаждане на каквото и да било, независимо дали става дума за продукция или цветя, е да поливате добре растенията преди трансплантацията. Това улеснява прехода им и ги стартира направо в новия им дом.

Направете дупка за вашия домат и се уверете, че всички корени са в почвата. Запълнете със смес за саксии, като добавите повече, ако е необходимо. Потупайте почвата, за да премахнете всички големи въздушни джобове, но не я уплътнявайте твърде силно.

Поставете контейнера на пълно слънце. За домати, които изискват подпиране, най-добре е да добавите клетката или колчето на този етап.

Още: Доматите ще растат бързо и маната няма да ги засегне благодарение на тази съставка

Грижа за домати в контейнери

Отглеждането на домати в саксии е лесно и може да даде толкова добиви, колкото тези, засадени в градината. Трябва обаче да отговаряте на основните изисквания за грижа за растението.

Като допълнителна стъпка помислете за придружаващо засаждане на домати с полезни цветя и билки, за да предпазите вредителите и да привлечете опрашители, като намалите необходимостта от ръчно опрашване на домати . Най -добрите билки за засаждане с домати включват босилек и риган , докато някои от най-добрите цветя за засаждане с домати са невен и настурция .

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес