За да се получи максимален добив от картофи е важно да се вземат предвид много фактори, включително качеството на посадъчния материал, правилното покълване и др. Но от значение е и една друга техника - дезинфекция на посадъчния материал. Тя е една от тези, които значително влияят върху добивите.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Благодарение на правилната дезинфекция бъдещите насаждения получават защита от болести и вредители. В допълнение, тази процедура е стимул за растежа на разсада.
Колко често може да ядете картофи през зимата - отговор от лекар
Дезинфекция на клубените на картофите преди засаждане
За целите на дезинфекцията клубените се накисват за няколко часа или се напръскват със спрей. За тази цел са подходящи следните средства:
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
- Разтвор от 1 кг чесън и 10 литра вода.
- Състав от 5 гр меден сулфат, 15 гр борна киселина и 0,5 гр калиев перманганат на 10 литра вода.
- Разтвор от 40 гр карбамид, 60 гр суперфосфат, 5 гр меден сулфат, 10 гр борна киселина и 0,5 гр калиев перманганат за същия обем вода.
- Смес от 30 гр калиев сулфат, 15 гр борна киселина, 40 гр карбамид, 1 гр меден сулфат и 0,5 гр калиев перманганат за 10 литра вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Изброените продукти са подходящи за обработка само на непокълнали грудки. Ако кълновете вече са покълнали, може да разчитате на аерозолно третиране с някои от горните разтвори, предварително разреден с вода в съотношение 1:2.
Големи обеми посевен материал се третират с разтвор от 10 л вода с добавяне на 1 гр меден сулфат, 0,5 гр калиев перманганат, 15 g борна киселина, 30 g калиев сулфат и 40 гр карбамид. Клубените се поставят върху филм и се напояват с пръскачка - използва се 1 литър смес на 100 кг посадъчен материал. След обработката трябва да изчакате, докато клубените изсъхнат напълно.
Третирането на картофи преди засаждане срещу късна болест и струпясване може да се извърши както с химически, така и с биологични препарати. Но нито един от тези методи не е достатъчно ефективен, за да реши напълно проблема.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Следните методи се използват най-често:
- Третиране на картофи преди засаждане с меден сулфат - е 6 литра вода се разрежда 1 супена лъжица меден сулфат. Грудките трябва да се поставят в разтвора само за 2-3 минути, оставят се да изсъхнат и се засаждат.
- Третиране на картофи преди засаждане с калиев перманганат - само 10 грама от веществото се разтварят в 10 литра вода. Можете да накиснете клубените за половин час. В случая няма значение дали имат кълнове или не.
Сложете този плод до картофите и те ще издържат цяла зима