Морковите са предпочитани за отглеждане сред градинарите, много са вкусни и полезни за цялостното здраве. А и почти никое ястие не може без малко морков.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Може да сте ги виждали — кривите, раздвоени корени на морковите. Те са годни за консумация, но им липсва привлекателността на правилно отгледаните моркови. Причината за тези деформации е неподходяща почва за отглеждане.
Почвата е важен фактор, които да вземете предвид и да проверите преди засаждане на моркови. Трябва да знаете как да оправите почвата си и да избегнете закърнели и изкривени корени. Отглеждането на здрави моркови изисква рохкава почва и обилно добавяне на органични добавки.
Засаждане на моркови от семена
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Най-добрата почва за моркови
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Кореноплодите се засяват директно в подготвена леха на открито в градината. Подходящите температурите, които насърчават покълването, са между 16-18 градуса. Оптималната почва за моркови е рохкава, без остатъци и буци, глинеста или песъчлива.
Засадете семена рано през пролетта, за да избегнете летните горещини, които ще направят корените твърди и горчиви. Подгответе леглото си за семена веднага щом почвата е достатъчно мека. Важно е да проверите и дренажа. При много влажна почва морковите ще пуснат космати малки корени, които разрушават цялостната структура на зеленчуците.
От колко СЛЪНЦЕ се нуждаят доматите, за да са сочни и вкусни?
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Как да оправите почвата?
Първа стъпка за подготовка на почвата за засяване е да проверите рН, за да изградите добър почвен профил на моркови. Няма да имате успешна реколта при кисела почва. Ако трябва да подсладите почвата, направете го есента преди засаждането. Градинската вар е обичайният метод за промяна на pH до по-алкално ниво. Следвайте внимателно количествата за употреба.
Докато обработвате почвата, включете 5-10 см листовка или компост, за да помогнете за разрохкване на почвата и добавяне на хранителни вещества. Добавете 2 до 4 чаши универсален тор на 30 м и го нанесете надолу в дъното на леглото.
Отглеждане на здрави моркови
След като сте поправили почвата – следва засяване. Поставете семената на разстояние от 5-10 см едно от друго и ги засадете под 1 см почва. Поддържайте повърхността на почвата леко влажна, за да не образува кора. Разсадът от моркови пониква трудно, ако почвата е с кора. Берете морковите 65 до 75 дни след засаждането или когато достигнат желания размер.