Дългогодишен фаворит, люляковият храст ( Syringa vulgaris ) обикновено се отглежда заради интензивния си аромат и красивия си цъфтеж. Цветята могат да варират в цвят от розово до лилаво; но има и бели и жълти сортове.
Те могат да добавят добър източник на сянка или уединение, когато са засадени като жив плет. Люляците варират от разновидности джуджета до 2,5 м. високи или по-големи растящи, които могат да достигнат височина до 9 м. С подходяща грижа за люляковото дърво, тези прекрасни растения могат да издържат десетилетия във вашата градина.
Засаждане на люляков храст
Още: Люлякът ще цъфти като луд, ако направите това през март
Пролетта или есента е най-доброто време за засаждане на люлякови храсти. Поставете люляка с корените му, разположени вертикално в земята, и направете дупката едновременно дълбока и широка, за да ги побере. Ако засаждате повече от един люляков храст, разположете ги на поне 1,5 м. един от друг, за да предотвратите пренаселеността, дори ако планирате да ги използвате като жив плет за уединение.
Люлякът ще издържи 2 пъти по-дълго във вазата, ако направите това
Изберете място с много следобедно слънце и добре дренирана почва. Тъй като люляците предпочитат добър дренаж, засаждането на люлякови храсти в леко издигнати места се препоръчва, когато е възможно. След като засадите люлякови храсти, поливайте ги обилно и добавете слой насипен мулч. Поддържайте мулча достатъчно дебел, за да предпазва от плевели и да задържа малко влага, но достатъчно лек, за да не задържа твърде много.
Грижа за люлякови храсти
Тъй като люляците се считат за храсти с ниска поддръжка, общите грижи за люляковите храсти са минимални, с изключение на редовното подрязване. Въпреки че люляците понасят редица видове почви, те предпочитат добре дренирана, богата на хумус почва.
Още: Защо листата на люляка се извиват?
Следователно, обработването на компост с почвата ще помогне да се създаде подходяща почва за засаждане за тях. Те трябва да се поливат обилно, но не твърде често, тъй като люляците не обичат корените им да се насищат. Честото използване на тор не е необходимо за грижата за люляковото дърво.
Още: Люляк - лечебните свойства, за които не предполагате
Въпреки това, торенето през ранна пролет може да помогне за ускоряване на цъфтежа, при условие че няма твърде много азот, което ще доведе до недостатъчен цъфтеж . Въпреки че обикновено са издръжливи, люляковите храсти понякога се притесняват от насекоми вредители, като пробиви. Следете за признаци на проблеми с вредители и ги третирайте незабавно. В някои случаи пръскането със сапунена вода ще бъде достатъчно, за да се погрижите за насекомите.
Въпреки това, ако се появят тежки зарази, подрязването на цялото растение може да е необходимо за грижите и здравето на люляковото дърво. Подрязването е важно за грижата за люляка. Поддържането на люлякови храсти добре подрязани също ще предотврати вероятността от заболяване, като брашнеста мана.
Размножаване на люлякови храсти
Още: Как става размножаването на индийски люляк чрез резници?
Люляците обикновено образуват бучки, произвеждайки нови издънки от основата на ствола. Тези издънки могат да се използват за размножаване на люлякови храсти. Изкопайте от основната буца, разкривайки корените, и отрежете издънката далеч от майчиното растение. Уверете се, че сте включили корени.
Още: Нека цъфти: Защо не трябва да късате люляка?
След това просто засадете издънката на подходящо място, като поливате редовно, докато се закрепи. С правилното засаждане и грижа за люляковите храсти всеки може да се наслади на красотата на тези храсти, които не изискват поддръжка.