Авокадото е тропическо дърво, което достига до 25 метра височина. Въпреки това може да расте и в стая, задоволявайки се с малка саксия на перваза на прозореца. Отглеждането на собствено дърво изобщо не е трудно - изисква се свежа костилка, саксия с пръст и малко късмет.
Още: Реколтата на доматите няма да има прибиране: Тайната на опитните градинари
Още: Това е основната причина за петна по листата на орхидеята
Не забравяйте, че нашите апартаменти са далеч от естественото местообитание на авокадото, за него това е много тясна среда.
У дома авокадото рядко дава плодове. Ако имате късмет, първите зародиши могат да се видят след 3-5 години. За да увеличите шансовете си за цъфтеж, отглеждайте няколко дървета наведнъж - това е необходимо за кръстосано опрашване.
Листата от авокадо перфектно почистват въздуха от вредни примеси, насищайки го с кислород.
Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи
Още: Златно правило при отглеждането на орхидея
Как да подготвим костилката?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: До какво да засадите цвеклото, за да расте сладко и сочно?
Още: Къде да засадите чесън, за да отблъсне вредителите от градината ви
Само зрели плодове са подходящи за отглеждане на авокадо. Те могат да бъдат трудни за намиране, тъй като в България обикновено се внасят незрели екземпляри или вече черни, загубили полезните си свойства. Добрият плод трябва да е тъмен и стегнат: когато натискате пулпата, се образува трапчинка, която бързо се изправя.
Важно е да извадите костилката, без да счупите черупката ѝ. За да направите това, направете кръгъл разрез, леко докосвайки костилката с ножа. Вземете двете половини и завъртете внимателно в противоположни посоки. Това ще помогне на пулпата от едната половина да се отдели внимателно и след това внимателно да извадите ядката от другата половина с помощта на супена лъжица. Изплакнете ядката и я оставете да изсъхне, за да се подготви за засаждане.
ВИЖТЕ ТУК КАК ТОЧНО СЕ САДИ АВОКАДО!
Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта
Още: Засаждане на ягоди: Грешката, заради която губите половината реколта