Естествените домашни средства за чемширови молци са тема, която вълнува както любителите, така и професионалните градинари. Чемшировият молец е причинител на толкова много щети по чемшировите дървета (Buxus), че мнозина са го изкоренили от градините си и са преминали към заместители на чемшира, т.е. алтернативни растения като „Bloombux“, разновидност на дребнолистния рододендрон или японския падуб (Ilex crenata).
Още: 3 трика за богата реколта от пипер – лесно и ефективно
Други обаче сте от градинарите, които не искат да се предадат и правят всичко възможно, за да спасят популярния вечнозелен и чудесен за резитба храст. Прочетете тук кои домашни средства срещу чемшировия молец са ефективни в борбата с вредителя.
Торба за боклук като домашен лек срещу чемшировия молец
Една конвенционална черна или, ако е възможно, тъмна и непрозрачна торба за боклук се е доказала като ефективно средство за борба с чемшировия молец по отделни растения в домакинството . Това домашно средство обаче действа само през лятото, когато температурите са високи.
Още: Тайната на огромните домати: Ето какво трябва задължително да знаете
На сутринта поставете торбата за боклук върху засегнатото растение и оставете капака за един ден или поне за няколко часа. Чемширът трябва да се напои добре предварително, за да издържи без повреди на жегата, която се развива под черния чувал за боклук. Гъсениците на чемшировия молец обаче умират.
За да сте сигурни, че не натоварвате излишно чемшира, трябва да следите температурата под торбата за боклук (поставете датчик за температура в центъра на растението). След като температурата е над 45 градуса за поне един час, можете да премахнете отново покритието.
Единственият недостатък на този метод е, че трябва да повторите процедурата няколко пъти, тъй като яйцата на чемшира са заобиколени от защитен пашкул, така че този домашен лек не може да им навреди. Въпреки това, двуседмичен цикъл на приложение може да бъде успешен за отделни растения.
Още: Отглеждайте витамини в градината си: Всичко за киселеца
Как да се борите с чемшировия молец с вар от водорасли?
Ефективно домашно средство срещу чемшировия молец е вар от водорасли (Lithothamnium calcareum). Варта от водорасли естествено насърчава здравето на растенията – и за изненада и радост на много любители градинари също е доказал ефективността си в борбата срещу чемшировия молец.
Обикновено се продава в търговската мрежа като фин прах, който се използва за обилно опрашване на засегнатите растения. Водорасловият вар може да се прилага и като превантивна мярка срещу чемшировия молец.
Първоначалният опит с домашното лекарство показва, че след известно време се появяват значително по-малко гъсеници. Също така е установено, че не се излюпват нови гъсеници от яйца, снесени върху чемшири, третирани с вар от водорасли.
Още: Тайната на пищния цъфтеж: Грижата за божурите започва с правилното торене
Важно е да се отбележи, че вар от водорасли може да се използва и за овладяване на друг проблем с чемшира: Помага срещу страховитото отмиране на чемшира (Cylindrocladium). Ако използвате този домашен лек в този случай, ще ви трябва търпение и постоянство, тъй като първите резултати често се появяват едва след няколко години.
Уред за почистване под високо налягане: Добро домашно средство срещу чемширов молец
Ако чемшировият молец е нападнал цели живи плетове, уредът за почистване под високо налягане е подходящо домакинско средство за премахване на вредителите. Ако нямате собствено устройство, често можете да наемете такова от местни специалисти.
Още: Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината
Като първа стъпка трябва да поставите щедро брезенти или пластмасово руно под чемширите и да ги фиксирате на място. Най-лесният начин да направите това е с няколко тежки камъка. Сега включете уреда за почистване под високо налягане и напръскайте интензивно растенията. Уверете се, че сте насочили струята така, че гъсениците на чемшировия молец да паднат предимно върху брезента.
И внимавайте: вредителите са доста бързи! Така че не чакайте да напръскате целия ред от жив плет, за да ги съберете, а правете почивка на всеки няколко метра, за да не могат гъсениците да избягат отново.
Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях