Пепелта и содата са продукти, които често се използват в градината. Остатъците от изгоряла дървесина се използват активно като тор и дезоксидатор на почвата. А натриевият бикарбонат е ефективен в борбата срещу гъбични болести по растенията и вредители, опасни за културите. Освен това понякога натриевият бикарбонат, подобно на дървесната пепел, се използва за дезоксидиране на почвата и за подхранване на определени растения. С други думи, двата гореспоменати праха са доста ефективни поотделно.
Рецепта със сода и пепел
Какво се случва, ако смесите пепел със сода? Отговорът е прост: това ще бъде истинско супер лекарство. Остатъците след изгаряне на дървесина съдържат много компоненти, важни за растенията. На първо място, това са калий и фосфор. А натриевият бикарбонат има антисептично действие. Ако смесите сода с пепел, тогава тези два праха ще са ви от голяма полза в градината. Резултатът е перфектната комбинация, характеризираща се с гъвкавост на приложение и невероятна ефективност.
Трик с бира, който трябва да знае всеки градинар
Така че, когато се приложи върху почвата, тази смес едновременно ще действа като отличен тор, като „подобрител на състава на почвата“ и като идеално средство срещу болести по растенията. И ако просто поръсите смес от калцинирана сода върху почвата около културите, последните веднага ще получат защита от опасни насекоми.
Ако градинарят прибави този прах в контейнера за компост, разлагането на органичната материя значително ще се ускори. Можете също да използвате смес от сода и пепел като почистващ препарат: този прах ще помогне за премахване на мръсотия от повърхностиете у дома, както и на петна от мебелите.
5 неща, които всеки градинар трябва да направи през октомври
Приложения на сода за хляб в градинарството
Поливането със слаб разтвор на сода може да увеличи добива на краставици, домати и други зеленчуци, както и да подобри качеството на продуктите. Не всички растения обаче понасят еднакво постоянното прилагане на сода, така че е важно да не прекалявате.
Содата за хляб е убиец на плевели. Тя е ефективна при унищожаването на плевели, особено по градинските пътеки и между плочките. За да направите това, трябва да приготвите разтвор с висока концентрация - 5 супени лъжици сода на 10 литра вода. Два до три дни след третирането плевелите ще умрат.
Кога и какво да правим в градината през лятото?
Содата е ефективна срещу зелеви гъсеници, които благодарение на нея напускат третираните растения. За борба с листните въшки можете да приготвите разтвор от 12-15 грама сода на 500 мл вода и да напръскате растенията. Засегнатите клони също могат да се потопят в разтвора, което ще убие листните въшки на следващия ден.
Доматите могат да се подхранват с 0,5% разтвор на сода чрез пръскана на листата или 3,5% разтвор за поливане в корена. За да предотвратите заболявания на краставиците, просто добавете една чаена лъжичка сода на литър вода и напръскайте растенията. Ако листата на краставицата пожълтяват преждевременно, разтворете една супена лъжица сода за хляб в 10 литра вода и третирайте растенията.
Ето защо градинарите не трябва да искат реколта с гигантски плодове
Содата за хляб помага за разрохкване на почвата и нейното деоксидиране, създавайки по-благоприятни условия за растеж на растенията.
Содата за хляб е ефективна срещу повечето гъбични заболявания. За борба с болести като краста можете да приготвите разтвор от една супена лъжица сода за хляб, един литър вода, една супена лъжица растително масло и една супена лъжица препарат за миене на съдове. Тази смес трябва да се пръска върху болни растения веднъж седмично, като процедурата се повтаря до пет пъти на сезон.
За да избегнете негативни последици при използването на сода за хляб, е важно да следвате няколко основни насоки. Винаги използвайте пресен разтвор в чиста вода и го прилагайте в рамките на три часа. Не използвайте метални или алуминиеви съдове за приготвяне на разтвора и извършвайте обработки сутрин или вечер, за да избегнете изгаряния на листата. Проверявайте редовно нивото на основата в почвата и не прекалявайте със содата.
ТОП 5 зеленчука за начинаещи градинари: Ще имате успех