Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След прибиране на реколтата от чесън и лук е нужно третиране на почвата

18 ноември 2024, 07:55 часа

Не си мислете, че след като сте прибрали реклтата от чесън и лук, работата ви в градината е приключила. За да разчитате на добри добиви и следващата година, ще се наложи да поработите още малко.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Как лукът и чесънът могат да разрушат почвата?

Въпреки че чесънът и лукът съдържат фитонциди и се предполага, че подобряват здравето на почвата, те са податливи на болести и вредители и също изтощават почвата. Затова третирането на площта след прибиране на реколтата е задължително.

Още: Печен лук - еликсир за редица болести

Чесънът и лукът често страдат от лукови мухи, трипси, нематоди и чеснови акари. Честите заболявания включват пухкава мана, фузариум, различни видове гниене, ръжда и мозайка. Ларвите на вредителите и болестотворните патогени презимуват успешно в почвата и могат да атакуват нови насаждения през следващия сезон. Това може да повлияе негативно на реколтата от краставици, домати, моркови, цвекло и зеле, тъй като тези култури споделят болести и вредители с лук и чесън. Ето защо не трябва да пренебрегвате обработката на почвата, за да осигурите висока реколта през следващия сезон.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Как да подсилим почвата?

За възстановяване на почвеното плодородие могат да се използват органични торове. Компостът е чудесен вариант. Той не само насища почвата с необходимите макро- и микроелементи, но и подобрява нейната структура, като я прави по-рохкава, лека и по-влагоемка. Като алтернатива може да се използва угнил оборски тор. След прилагане на тора се препоръчва да се изкопае почвата, за да се разпредели равномерно съставът и да се вгради на малка дълбочина. Най-добре е да наторите почвата с оборски тор през есента, така че да има време да изгние до началото на сезона.

Стандартният състав за нанасяне върху почвата след прибиране на реколтата включва суперфосфат и калиев сулфат. Суперфосфатът попълва дефицита на фосфор, който е необходим за нормалното развитие на корените на растенията и тяхната устойчивост на неблагоприятни условия. 

Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Невероятните ползи за здравето от чесъна, които са толкова добри, че ще искате да го изполвате по-често

Калиевият сулфат осигурява на растенията калий, което допринася за високи добиви и образуването на големи и вкусни плодове. Сеитбообращението помага за предотвратяване на разпространението на болести и вредители в района. След чесъна и лука се препоръчва да се засаждат култури, които имат минимум общи болести и неприятели. След лука, бобови растения, зеле, зърнени култури, краставици, картофи и други зеленчуци растат добре.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Засаждане на зимен лук и чесън: Кои са най-добрите дати през ноември

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес