В началото на есента много градинари прибират реколтата от картофи. Но това е време и за извършване на друга важна процедура. Тя трябва да се извърши след прибирането на клубените. Вероятно почвата ще бъде изтощена след прибиране на реколтата. И още по-вероятно в нея ще има вредители. На първо място това са телените червеи. Градинарите с опит в случая прилагат едно средство, което улеснява подобряването на почвения състав.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
С какво трябва да поръсите градината след прибиране на реколтата от картофи?
Лекарство като амониев сулфат идва на помощ на градинарите. В случая има и добра алтернатива - амониев нитрат. И двата тора са източници на азот. Градинарите с опит знаят, че не бива да се прекалява с този микроелемент през есенните месеци. Но при умерено приложение азотните торове ще донесат само ползи. За 1 квадратен метър площ са достатъчни 15 грама от някой от горните продукти.
Кога се прави засаждането на картофите през есента?
Нанесете избрания от вас тор върху почвата и след това засадете „зелен тор“. Следните опции могат да се считат за идеални: синап, рапица, маслодайна ряпа.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Зимният и пролетен овес или ръж също са подходящи за целта - те обогатяват почвата с калий и фосфор, леко намаляват нейната киселинност, разхлабват добре почвата и се борят с нематоди и телени червеи. Недостатъкът е, че те трудно се вграждат в земята.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Грахът, лещата и нахутът, както нищо друго, обогатяват почвата с азот. Нито една култура за зелено торене не може да осигури толкова азот, колкото бобовите растения. Посадъчният материал е полезен срещу всички болести по картофите, но има един недостатък - той е скъп.
Синапът е едногодишно растение от семейство Зелеви с мощна и разклонена коренова система. Като зелен тор тази култура:
- подобрява водо- и въздухопропускливостта на почвата;
- измества плевелите от градинското легло;
- обогатява почвата с калий, азот и фосфор;
- отблъсква вредителите с миризмата си;
- бори се със струпясване, гниене и късна болест.
От 1 м2 за 1 месец след покълването можете да получите до 1 кг органична зелена маса.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Най-доброто зелено торене за плодородие на картофи по отношение на цена и ефективност, което разхлабва почвата на дълбочина 1 метър, е маслодайната ряпа. Нейното засаждане е полезно за глинести почви с всякаква плътност. Използва се за дезинфекция на почвата от струпясване, телени червеи и нематоди. Съдържа етерично масло, чието количество се увеличава във фазата на цъфтеж.
Може ли да се ядат картофи всеки ден?