Времето за покълване на целината е сравнително дълго, поради което се отглежда от разсад. За да бъде разсадът силен и здрав, трябва да му се осигурят подходящи условия за растеж. Отглеждането на целина не е трудно, но е лесно да направите грешки, които ще ви попречат да приберете големи реколти. Кога и как се сеят семена за разсад? Просто следвайте няколко съвета и грудките ви ще бъдат твърди и здрави.
Садене на целина за разсад
Целината е много вкусен и здравословен зеленчук, а редовната му консумация подпомага храносмилателната система, понижава нивата на кръвната захар и ускорява изгарянето на мастната тъкан. Ето защо толкова много хора решават да я отглеждат в градината си.
Още: Отглеждане от семена: Кога се сеят домати за разсад, така че да дават богата реколта през лятото?
В нашия климат целината се отглежда изключително от разсад, тъй като ѝ отнема много време за поникване и растеж и е чувствителна към ниски температури. Производството на разсад отнема от 8 до 12 седмици, така че трябва да започнете рано. Някои хора засяват семена още през януари (обаче си струва да запомните, че семената, засети по това време, могат да страдат от липса на светлина). Най-добре е производството на разсад да започне към средата на февруари до началото на март.
Успехът на отглеждането на целина се определя от дълбочина на засяване на семена. Засяват се върху повърхността на субстрата, като леко се потупват в почвата. За да избегнете необходимостта от пикиране, струва си да засеете семената поотделно в няколко саксии. Те изискват доста висока температура, за да покълнат (21-24 градуса по Целзий), като поникването им може да отнеме до 3 седмици. Семената трябва да имат достъп до светлина, така че поставете контейнерите на светло място (например на перваза на прозореца с южно изложение). След покълването температурата може да се понижи до 17-18 градуса по Целзий. Разсадът трябва да има постоянно влажен субстрат, така че трябва да се полива редовно (за предпочитане с вода със стайна температура).
Отглеждане на целина за твърди и здрави зеленчуци
Още: Полезно и евтино: Необичайни приложения на захарта в градината
Разсадът на целина се засажда в земята от средата на май до средата на юни (след преминаване на пролетните слани). Можете също да опитате да засадите растенията в средата на април. Преди разсадът да влезе в земята, той трябва да бъде втвърден чрез намаляване на температурата и честотата на поливане. Почвата е от голямо значение при отглеждането на целина. Тя трябва да бъде плодородна, хумусна и неутрална (pH 6,5-7,5). Преди засаждането на разсада е добре почвата да се обогати с компост или оборски тор, за да се подобри структурата ѝ и да се осигурят необходимите хранителни вещества.
Разстоянието в реда трябва да е около 25 см, а между редовете 30-40 см. Целината не трябва да се отглежда непосредствено след себе си или след зеленчуци като лук, моркови, копър, магданоз, които са ѝ добри съседи, стига да не са били преди нея в почвата. Целината обаче не се справя добре в компанията на маруля или картофи.
Когато засаждате целина, не забравяйте да я поливате редовно (не прекалявайте с количеството вода, тъй като това може да доведе до загниване). Също така е важно да не позволявате на целината да цъфти и да дава семена, в противен случай грудките ѝ ще бъдат малки. Трябва също така да откъснете листата, които пожълтяват и падат на земята – това ще осигури големи и твърди зеленчуци. Докато растат, почистете почвата около грудките. Въпреки че целината не изисква интензивно торене, струва си да използвате биохумус от време на време. С горните съвети вашите зеленчуци ще станат големи и здрави.
Още: Как правилно да режете боровинки, така че да получите голяма реколта и едри плодове
Как да изберете добри семена за зеленчуци, така че да имате успешна реколта?
Ето как тялото ви реагира, когато ядете целина
Целината – здравословен избор или мит: Ето какво казват диетолозите