С този метод за засаждане на картофи през този сезон и през есента ще получите реколта, която е по-богата от тази през миналата година. На първо място, трябва да се отбележи, че най-доброто време за засаждане на картофи е средата на април. По това време земята вече се е затоплила добре и рискът от замръзване е минимален.
Забравеният метод за засаждане на картофи, който гарантира богата реколта
Освен това трябва предварително да оставите посевния материал в тъмна стая, за да покълнат грудките. Експертите съветват това да стане в началото на март. Първо клубените трябва да престоят една седмица при температура 20 градуса на тъмно, след което се изнасят на светло, където температурата не надвишава 10 градуса и не пада под 8. До деня на засаждането плодовете трябва да имат кълнове с дължина до 7 см. Те са достатъчно здрави, за да издържат както на промени във времето, така и на вредители.
Лекар: Как картофите влияят на кръвното и кръвоносните съдове
Друг важен момент е, че покълналите картофи се засаждат на повдигнати лехи. Приготвят се предварително – за предпочитане през есента, но може и рано напролет. Ширината на всяка хълмирана леха е 1,2 м. Покълналите картофи се засаждат на един ред, като се полагат клубени на дълбочина 3-5 см. Отгоре трябва допълнително да се добави слой почва (до 5 см).
Този метод на засаждане на картофи е ефективен, тъй като плодовете се засаждат не в студена, а в топла почва поради факта, че лехите са повдигнати. По време на засаждането почвата вече се е затоплила до 10 градуса на дълбочина 8-10 см. В повдигнатата леха температурата ще бъде същата като температурата на въздуха наоколо.
Най-добрият тор, който се използва преди засаждането на картофи
Веднага щом забележите, че кълнове пробиват, трябва да добавите до 5 см почва отгоре. Това се прави всяка седмица до първата десетдневка на май. По това време вече не е нужно да се страхувате от пролетни слани.
Отглеждане на картофи
Пясъчните и леките глинести почви са особено подходящи за отглеждане на картофи; те остават рохкави през целия вегетационен период, не се напояват след дъжд, имат неутрална или леко кисела реакция и съдържат най-малко 2% хумус. Тежките почви изискват големи дози органични торове. Дебелината на обработваемия слой за картофи трябва да бъде най-малко 27 - 30 cm.
Лекар: По колко грама картофи могат да ядат диабетиците на ден?
Картофите не са твърде взискателни към почвените условия. Най-добре се развиват и дават висок добив с добро качество на достатъчно аерирана, рохкава, лесно затопляща се почва, но при подходяща агротехника може да се отглеждат на почти всяка почва с леко кисела или неутрална почвена реакция. Оптималната стойност на pH е 5,5 - 5,8 (слабо кисела почва). Картофите не са много чувствителни към киселинност и изискват варуване само при умерено и силно киселинни почви.
Тъй като периодът преди поникване е доста дълъг и през този период изникват много плевели, се извършва брануване преди поникване - два пъти с интервал от 5-7 дни. При хребетни насаждения междуредовата обработка може да се извърши дори преди появата на разсад. След поникване се извършват от една до три междуредови обработки при необходимост.
Богата реколта от картофи: Какво трябва да знае всеки градинар
По време на вегетационния период картофите трябва да се торят два пъти. Ранните сортове веднъж месечно след засаждането в земята, на етапа на формиране на върхове. Комбинираме торене с подхранване. Средно ранните и късните сортове се подхранват два пъти. Първият път е във фаза растеж на върховете, а вторият път е по време на масово бутонизиране. Необходимостта от първото подхранване възниква, когато височината на разсада надвишава 10 см.
Защо картофите се напукват - всеки градинар трябва да знае това