Веднага щом видите, че растенията са започнали да образуват пъпки, е време да ги подхраните. От този момент до края на цъфтежа може да торите с минерални торове веднъж на всеки 1-2 седмици или еднократно да използвате органика.
Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари
Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо
Как да подхранваме цветята?
Главно фосфорът и калият осигуряват буйния, дълготраен цъфтеж. Ето защо трябва да изберете минерални или органични торове с високо съдържание на тези елементи.
Можете да подхранвате растенията по два начина: кореново и листно. В първия случай хранителната смес се излива в почвата до самия корен, във втория листата се напръскват обилно. При това, минералните торове се използват във всеки от вариантите, докато органичните торове са подходящи само за кореново подхранване.
Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки
Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Цветя за засаждане през април: Ще цъфтят до късна есен и ще красят тераса или градина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо ТРЯБВА да засадите тези 5 растения до доматите?
Още: Каква е идеалната почва за разсада на доматите - състав и рецепти
Минерални торове
Можете да изберете един от следните разтвори и да го използвате веднъж на 1-2 седмици до края на цъфтежа или да ги редувате по желание.
1. По 10 г суперфосфат и калиев сулфат разтворете в 10 литра вода и полейте растенията в корена. Сместа е достатъчна за около 1 кв. м цветна леха.
Още: Кога е най-доброто време за сеитба на домати - запомнете тези дати
Още: Какво е най-добре да засадите след лук?
2. Разредете 1 чаена лъжичка калиев монофосфат в 10 литра вода и полейте растенията в корена (достатъчно за 1 кв. м) или напръскайте обилно листата.
3. Подходящи са и торове с равни части азот, фосфор и калий - особено ако не искате да се затормозявате с подробности.
Органични торове
Естествени торове са подходящи за многогодишни растения. Но за едногодишни - например петуния, невен, астра и латинка, е по-добре да не ги използвате. Използването на органична материя за тези растения води до обратния ефект - бави цъфтежа.
1. Разтворете 1 литър птичи тор в 20 литра вода и оставете сместа на топло 10-14 дни. Разредете 1 литър от приготвения разтвор с 10 литра вода и полейте растенията на корен. Този обем е достатъчен за около 1 кв. м цветна леха.
2. 1 кг угнил кравешки или конски тор се разрежда с 5 литра вода. Сместа трябва да престои една седмица на топло, като от време на време се разбърква. Готовият концентрат се разрежда с вода в съотношение 1 към 3. Полученият разтвор се излива на корена - по 1-1,5 л на растение.
Кои пролетни цветя за градина е добре да засеем?
Захар
Използването на този хранителен продукт помага за насищане на зеленото тяло с глюкоза. За да получите хранителна течност, разтворете малко захар (1 супена лъжица) във вода (1 л). Получената сладка вода се полива в корена на цветето. Можете да наторявате растението така не повече от 1-2 пъти месечно.
Утайка от кафе
Насищането на почвата в саксията с този хранителен материал допринася за нейната рохкавост и дишане. Това торене прави почвата по-кисела. Идеално е за азалии, лилии, гладиоли, рози.
Портокалова кора
За да се получи хранителна течност, скълцаната суровина се залива с вряла вода (съотношение 1 към 3) и се оставя 24 часа на тъмно място. С готовата настойка се полива коренът на цветето. Може да се използва и за листно подхранване.
Мая
Маята съдържа много фитохормони, витамини и полезни микроелементи. Освен това е богата на аминокиселини. Тя е отличен стимулатор на цъфтежа. Разтворете суха мая (10 г) и малко захар (1 ч. л.) в топла вода (1 л). Разтворът се държи на топло 6 часа.
Люспи от лук
За да направите подхранваща течност, сварете люспите (50 г) във вода (2 л). С готовата отвара се пръскат саксийните растения лист по лист.
Птичи изпражнения
Можете да подхранвате домашните растения за техния богат цъфтеж с разтвор от пресни птичи изпражнения (50 г на 0,5 л вода), престоял 10 дни и разреден с вода в съотношение 1 към 20. Фикусите, палмите и монстерата особено харесват такова подхранване.