Второто, а понякога и третото цъфтене на розите е истински подарък за всеки, който отглежда тези красиви цветя в градината си. За съжаление, повторният цъфтеж невинаги е пищен. Но опитни градинари знаят как да поправят това с помощта на едно просто действие - навременно подрязване и последващо пръскане на храстите.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Съвременните сортове на това цвете цъфтят няколко пъти на сезон, но дори и те не радват с пищен цъфтеж. Една от основните тайни на буйния повторен цъфтеж на това цвете е навременното подрязване на вече цъфтящите глави. Важно е редовно да отстранявате издънките, за да поддържате прекрасните си цветя свежи и привлекателни.
Розите няма да замръзнат през зимата, ако през септември направите това
Грижи за розите през есента
За да премахнете увехнало цвете от цъфтяща глава, прищипете или го отрежете точно под мястото, където основата на цветето се среща със стъблото.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
За да премахнете цъфтящата глава, след като всички цветя в клъстера са избледнели, отстранете цялата цъфтяща глава, като отрежете стъблото с пет листа точно над първия лист.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
След като всички цъфтящи глави бъдат премахнати, подрежете непропорционално високите стъбла до височината на останалата част от растението, създавайки хубава заоблена форма на храста.
Напръскайте подрязаните храсти с 5% разтвор на меден сулфат или 3% бордолезов разтвор. Това минимизира напълно риска от развитие на гъбични заболявания.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Покриването на храста с торф е още една от препоръчваните процедури. Обикновено торфеният слой е 20-30 см. Той трябва да е абсолютно сух. Тази процедура ще предпази стъблата от напукване и кореновата система от замръзване през зимата.
Друг съвет от опитните градинари - не бързайте да изолирате храстите със спанбонд, смърчови клони и други покривни материали. Растенията от съвременните розови сортове са в състояние да издържат на студове до –10°C (а някои дори до –20°C). Затова наблюдавайте времето и покривайте храстите, когато температурата навън достигне 0°C, но все още не е паднал сняг. Обикновено най-доброто време за покриване на храстите е в края на ноември - началото на декември.
Малко преди покриването им е препоръчително да монтирате дъги или опори за поддържане на изолационния материал. По този начин защитата на храстите от замръзване и влага ще бъде по-надеждна.
Още: Розите ще цъфтят до октомври, ако ги поливате така