Кой не мечтае в градината си да има леха от уханни и цъфтящи рози, които да радват с красотата и уханието си. За да цъфтят добре и да не замръзнат през зимата, тези растения изискват специални и постоянни грижи.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Грижи за розите през септември
Трябва да започнете с тях в началото на есента. През този период се предприемат мерки за инхибиране на растежа на вегетативната им маса.
За да направите това, намалете броя на поливанията, а в края на месеца ги спрете напълно. Това ще помогне на растението да се подготви навреме за латентния период. При овлажняване на почвата водата не трябва да попада върху листата, тъй като в комбинация със силен спад на температурата на въздуха през нощта това може да причини гъбични заболявания.
Розите ще цъфтят до октомври, ако ги поливате така
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Препоръчително е розовите храсти да се подхранват, но не с азотни торове, които предизвикват активното им разлистване, а с продукти на базата на фосфор, калий и магнезий. Те ще помогнат на растението да укрепи корена и да развие надземната част.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Разпръснете малко дървесна пепел, смесена с 1 супена лъжица суперфосфат под храста преди поливане или дъжд. След 5 дни полейте храстите с калиев монофосфат.
За да направите това, разтворете 1 чаена лъжичка от продукта в 10 литра вода. След 3 седмици повторете тази процедура. В края на месеца отстранете всички долни листа от храста - това ще предпази не само листата, но и клоните от инфекция с гъбички.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Освен това наблюдавайте развитието на пъпките по храстите. Не ги отрязвайте или те ще пуснат нови издънки. В края на септември просто огънете всички пъпки в основата му.
За да могат храстите да зимуват добре от края на лятото до средата на септември, те трябва да получат фосфор, калий и магнезий.
За кореново подхранване можете да използвате суперфосфат (50 g на храст), калиев сулфат (15-25 g).
За обогатяване на почвата с магнезий е подходящ всеки магнезиев препарат (калимагнезия - 30-40 g).
Когато подхранвате розовите храсти през септември, трябва да запомните, че от втората половина на август не можете да използвате азотни торове. Ако се използват сложни препарати, количеството на азота в тях трябва да бъде минимално.
Започвайки от втората половина на септември, се препоръчва постепенно да се обират долните листа на розите, като по този начин се подготвят за зимата. Препоръчва се също така да се прищипват прекалено дългите издънки.
Ако през сезона розата е била болна или е била атакувана от вредители, по-добре е да премахнете цялата зеленина под храстите.
При избледнели храсти повечето от семенните шушулки също трябва да бъдат отстранени, оставяйки само 3-4 на растението.
Розовите храсти, засадени към края на сезона, обикновено се справят по-добре със студа и ниските температури през зимата. Ето защо есенното засаждане се счита за по-предпочитано.
Още: Розите ще цъфтят до падането на студа, ако през август ги полеете с това