На всеки опитен градинар са известни ползите и ефективността на резитбата на овошките през есента или зимата.
И двата варианта имат много предимства и ви позволяват да избегнете проблеми с качеството и количеството на реколтата, както и да предпазите дърветата от често срещани заболявания. Но може ли тази процедура да се извършва през пролетта?
Резитба на овошките през пролетта - възможно ли е или не
Ако говорим за ранна пролет и ако температурата на въздуха е все още ниска (но не по-ниска от -5 градуса по Целзий), тогава можете да започнете резитбата на овощните дървета.
В други случаи премахването на издънките ще предизвика стрес. В резултат на това дърветата ще имат нужда от време, за да се възстановят, което със сигурност ще се отрази негативно на реколтата.
И ако започнете резитбата по време на сокодвижение, не очаквайте добра реколта. Също така трябва да се въздържате от подобни действия след отваряне на пъпките, което може да доведе до изсъхване на клоните.
Напръскайте овошките с това през есента и следващата година реколтата няма да има прибиране
Санитарното подрязване може да се извършва и през пролетта. То включва отстраняване на болните или повредени клони, както и издънките, които растат вътре в короната.
Грижа за овошките през пролетта
Подхранването на овощните дървета през пролетта, когато се залага потенциалът за развитие на растението и бъдещата реколта, е особено важно. Веднага след като почвата се размрази, върху дърветата и храстите трябва да се прилагат сложни минерални торове. През май можете допълнително да наторите градината с течни азотни торове (например урея), а в края на пролетта - листно подхранване с урея и разтворими микроторове с помощта на пръскачка.
Ако кората на дърветата е стара, напукана, покрита с лишеи или мъхове, тогава през пролетта можете да я оголите, за да подобрите външния вид на растенията, да предотвратите заболявания. Всички остатъци, генерирани след отстраняване на ствола и скелетните клони след процедурата, трябва да бъдат събрани и изгорени или изхвърлени.
Варосването е най-добре да се извърши през есента, за да предотвратите слънчево изгаряне на кората, което често се случва в края на зимата - началото на пролетта. През февруари варосаният слой може да бъде подновен. Варосването на дървета през пролетта също е допустимо, но по-скоро за декоративни цели и за предотвратяване на заболявания.
Варосване на овошките - само тази смес ще издържи до пролетта