Доматите са изключително претенциозна култура. Опитните градинари, които ги отглеждат в градината си, постоянно търсят начини как да увеличат производителността им. Един от тези методи е засаждането на определени култури до тях - те отблъскват вредителите и насърчават по-богатата реколта.
Още: Как трябва да подредим зеленчуците в градината
Още: Кои зеленчуци съдържат най-много фибри
Какви растения да засадите до доматите?
Има растения, чието съседство с доматите значително увеличава добива им. В допълнение, те помагат за защита на реколтата от вредители.
Единственият плевел, който опитните градинари оставят да расте в лехите с доматите
Един такъв подходящ съсед е босилекът. Помага за защита на доматите от брашнеста мана, рогови червеи и колорадски бръмбар.
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Още: Какво задължително се сее през април
Удобството при засаждането на тази ароматна билка е, че тя не се нуждае от отделна леха. Може да се засади точно сред доматените храсти. Лилавият босилек също придава на доматените плодове наситен пикантен вкус.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
Добри съседи на доматените храсти са и следните растения:
- Пореч - предпазва от вредители в почвата;
- Невен - отблъсква нематодите;
- Чесън - предотвратява заселването на мравки и късна болест;
За да е богата реколтата на доматите, важно е те да се поливат правилно.
Правилно поливане на доматите
Половината успех за прибиране на богата реколта от домати зависи от правилното поливане. Докато насажденията не пуснат корени, те не се нуждаят от поливане. При засаждане дупките се навлажняват; тази вода ще покрие нуждата от влага на растенията две седмици. След това можете да извършите първото поливане. След него е достатъчно веднъж седмично да се поливат насажденията, а при много горещо време - 2 пъти.
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
Почвата не трябва да изсъхва, но излишната влага няма да помогне. При поливане не мокрете листата. Това може да доведе до заболяване на растенията.
Методът на пръскане на листата с вода при поливане на насажденията е вреден. Забавя развитието на растенията, отслабва тяхната коренова система и не е от полза за плодовете.
Вечерното поливане е най-ползотворно. С появата на първите плодове процедурата ще трябва да се повтаря два пъти по-често. Освен това е важно влажността на почвата да не се променя през този период. Ако намалява и се увеличава, растежът на плодовете може да се забави или те да се напукат. Понякога промените във влажността дори води до гниене в края на цветовете.
За правилния растеж и развитие на тази култура е важно правилното разкопаване - това ще помогне на насажденията да получат повече кислород. По време на разкопаване е лесно да намерите плевели и да се отървете от тях, което също е от изключително значение за реколтата.
Ако разсадът на доматите е слаб и тънък, полейте го с това