Правилното съседство е изключително важно при засаждането на всяка култура - това важи и за доматите. За да намалите броя на вредителите и да получите добра реколта, трябва да изберете правилните съседи за доматените насаждения. Засаждането на определени растения едно до друго, подпомага растежа им и гарантира по-богата реколта.
Торене на доматите - кога и как се прави, за да приберете по 20 кг реколта от корен
Какво може да се засади в близост до домати
Има няколко растения, които ще растат много добре до домати, те ще си помагат взаимно в растежа и развитието. По-специално, може да се съсредоточите върху културите от този списък :
- босилек;
- боб;
- моркови;
- салата;
- юкраставици;
- лук;
- целина;
- настурция;
- пипер;
- магданоз;
Много градинари са убедени, че така наречените „добри съседи“ могат дори да подобрят състава на почвата и да създадат необходимата сянка за доматите, както и да подобрят вкуса на плодовете. Растенията, които не растат твърде високо, ще бъдат най-добрите спътници за доматите. Те могат да заемат много място и също така да покрият почвата, като помагат за запазване на влагата и потискане на плевелите.
Има обаче растения, които никога не трябва да се засаждат близо до домати, защото ще забавят растежа им. Списъкът с тях включва:
- зеле;
- броколи;
- карфиол;
- копър;
Правилното подхранване също е решаващо за реколтата. Доматите изискват поне 3 подхранвания на сезон. Още по-добре е да наторявате храстите на всеки 2 седмици. За да осигурите равномерно снабдяване с хранителни вещества, трябва да редувате употребата на органични вещества и минерални комплекси.
От органичните торове може да използвате инфузия на птичи тор или окосена трева. В минералните добавки трябва да преобладават елементи като калий и фосфор, а съдържанието на азот трябва да бъде намалено.
По време на цъфтежа се препоръчва пръскане на домати с разтвор на борна киселина (1 гр от активното вещество на литър вода). Насажденията също така изискват редовно добавяне на микроелемент като магнезий.
Правилното поливане съшо е важно. Доматите обичат умерено влажна почва - препоръчва се рядко, но обилно поливане. При топло време е необходимо почвата да се навлажнява веднъж седмично, при горещо време - малко по-често, по време на дъждовния сезон - след леко изсъхване на горния слой.
Важно е от момента на появата на плодовете до тяхното узряване храстите да не изпитват недостиг на влага. Засушаването през периода на плододаване ще доведе до напукване на плодовете. За да предпазите насажденята от гъбични заболявания, препоръчително е да ги поливате в корена или в браздите. Отличен резултат показва използването на капково напояване.
Всички изхвърляме това, но само опитните градинари торят доматите с него