Независимо дали е ябълково или дюлево, черешово или сливово дърво, торенето е важна мярка за грижа за овощните дървета през пролетта. Идеално снабдени с хранителни вещества, те могат да растат жизнени и здрави, да образуват много цветя и след това, разбира се, да дадат много вкусни плодове.
Още: Как и кога да подрежете хортензията за буен цъфтеж – не пропускайте точния момент
Но кой е най-добрият начин за торене? Кои торове са подходящи и как да ги прилагате правилно? Следват 3 съвета от професионалистите в отглеждането на овощни дръвчета.
Съвет 1: Наторявайте овощните дървета умерено
Много помага много – това е напълно грешен подход при торене на овошки, особено когато става въпрос за азот. Торенето с азот произвежда предимно листа, докато цветята и плодовете са пропуснати. Твърде много азот също така улеснява животинските и гъбичните патогени да проникнат през меката клетъчна стена. Ако азотът се прилага твърде късно през годината, е по-вероятно да настъпят щети от замръзване, тъй като дървесината вече не може да съхранява достатъчно лигнин.
Фосфатът е особено необходим за образуването на цветя. Въпреки това, той, както и калият, необходим за развитието на плодовете, присъстват в достатъчни количества в повечето почви. Следователно всеки, който иска да наторява овощни дървета според нуждите си, трябва първо да направи анализ на почвата, за да се бори след това конкретно с недостатъците.
Още: Оазис в сянка: Най-красивите растения за скритите кътчета на градината
Като допълнителна мярка се препоръчва почистване на пръстена от плевели, тъй като те се конкурират с дървото за хранителни вещества. В същото време това не позволява на полевките да изядат корените под прикритието на дивата растителност и по този начин да повредят дървесните растения. Препоръчват се едногодишни растения като настурция и невен, тъй като засенчват почвата, но почти не отнемат никакви хранителни вещества.
Съвет 2: Има три алтернативи за тор
От една страна има възможност за органично торене – т.е. с компост, угнил говежди или конски тор. Този органичен тор се освобождава бавно; веднъж годишно е напълно достатъчно. Що се отнася до органичния тор, дозата от 1 до 1,5 литра зрял компост годишно се счита за достатъчна през първите години от растежа на младото дърво.
Още: Отгледайте хрупкави краставички за перфектната туршия - важни тънкости в процеса
В допълнение, всяко дървесно растение може да получи около десет грама рогово брашно. За по-възрастни и напълно израснали дървета това количество се увеличава от 100 до 140 грама рогово брашно, приложено в края на март до началото на април. За по-големи дървета експертите също препоръчват прилагането на около четири литра компост на дърво върху семкови и костилкови плодове.
Минералният тор от синтетичен произход е друг начин за снабдяване на овощните дървета с хранителни вещества. Разтваря се по-бързо от органичния тор.
Още: За сочни и вкусни ягоди - заложете на тези три съвета
За да сте сигурни, че хранителните вещества са от полза за овощните дървета, трябва да разпределите общото количество през цялата година – също и за да предотвратите навлизането на соли, които не са усвоени от растението, в подпочвените води. Първоначално са достатъчни шест грама амониев сулфат нитрат на дърво; по-късно количеството се увеличава до 50 до 70 грама. Торът се прилага на два етапа, в началото на април и края на май.
Минерално-несинтетичното торене означава използването на каменно брашно. Тук има незначителни загуби от измиване. Кандидатстването става през март и май. Количеството зависи от pH стойността на почвата и съответния тор.
Още: Ослепителни цветя за балкона: Комбинациите, които ще го преобразят
Съвет 3: Нанесете тора на правилното място
Когато торите, не бива да забравяте, че овощните дървета абсорбират хранителни вещества предимно чрез фините си корени. Те се намират във външната третина на зоната на проекция на короната в почвата.
Особено не трябва да мулчирате млади дървета с дървени стърготини, тъй като те консумират много азот по време на разлагането, което след това липсва на растението. При по-старите дървета това вече не трябва да се взема предвид.
Още: Какви растения да засадите през април? Ето 5 чудесни идеи