Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

През юли полейте тиквичките с това и реколтата им ще е двойно по-богата

11 юли 2024, 09:13 часа

Тиквичките се нуждаят от голямо количество хранителни вещества през юли, тъй като през този период те активно цъфтят и дават плодове. Ако подхраните растенията точно сега, това ще ви позволи да постигнете високи добиви, без да използвате допълнителни трикове.

Още: Билките, които дори най-мързеливата домакиня може да отглежда на перваза на прозореца

Още: 5 растения, които трябва да засадите като разсад през януари

През втория летен месец всеки сорт тиквички се нуждае от фосфор, калий, магнезий, калций, молибден, бор и манган. Тези хранителни вещества се съдържат в пепелта, но има различни видове от този тор, така че трябва да разберете от какво ще се нуждае културата.

Идеалният тор за тиквичките през юли е този

Торене на тиквичките през юли за богата реколта

Още: Как правилно да отглеждаме разсад?

Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат

Опитните градинари използват пепелта, останала след изгаряне на картофени върхове, за хранене на тиквички. Съдържа 20% калий, 8% фосфор и 32% калций, поради което торът ще покаже своята ефективност още след първата употреба. Ако не разполагате с този вид пепел, можете да я направите от слънчогледови или брезови стъбла.

За да приготвите тора, добавете 1 кг пепел към 10 литра вода, оставете течността да кисне поне три часа. След това изсипете 3 литра от сместа под всеки храст от тиквички. Приложението на торове може да се комбинира с поливане.

Градинарите, които вече са използвали този тор, съобщават, че той е от полза за всеки сорт тиквички.

Важно: Тиквичките не се нуждаят от много обилно поливане, но почвата в лехата не трябва да пресъхва. Веднага след появата на яйчниците растенията трябва да се поливат поне веднъж седмично, но при горещо време поливането трябва да стане още по-често.

Още: Засаждане на разсад от чушки през 2025 - кога е най-добре да се направи

Още: Тайните на фън шуй за 2025: Как тези растения ще привлекат късмет и богатство във вашия дом

Правилно поливане на тиквичките

Правилното поливане на тиквичките е ключът към добрата реколта.

Тиквичката е топлолюбив зеленчук, който не обича студена вода. Ето защо, поливайки ги с хладка вода от кладенец, рискувате напълно да провалите всичките си усилия в грижата за тази култура.

Когато студената вода проникне в топла почва, възникват следните проблеми:

  • бавен растеж на тиквичките;
  • растението спира да дава плод, което означава, че не можете да разчитате на добра реколта през този сезон.

Поливането на тиквички трябва да се извършва с вода със стайна температура и затова се препоръчва предварително да напълните варел с вода и да го оставите в градината под слънцето. Водата се загрява и утаява, което я прави подходяща за по-нататъшно поливане на зеленчуци.

По време на плододаването също трябва напълно да се откажете от употребата на хербициди. Всичко, което се изисква от градинаря, е да контролира честотата на поливане на тиквичките, като изключи преовлажняването и засушаването на почвата.

Колко често трябва да се поливат тиквичките?

Това е друг важен и популярен въпрос. Важно е да запомните правилото: почвата винаги трябва да остане умерено влажна. Оптималната честота на поливане е 2 пъти седмично. Не се препоръчва зеленчукът да остане дълго време в суха почва, на чиято повърхност вече са се образували пукнатини.

През лятото, при горещи условия, около 5-8 литра вода трябва да се излеят под храстите с тиквички наведнъж. Все пак не прекалявайте и поливайте ежедневно или през ден. В този случай почвата (а също и вашата култура) се пренасища с влага, което означава, че тиквичките преминават през процес на гниене. Освен това, както вече узрелите култури, така и току-що оформените зеленчуци гният.

Само хитрите градинари пръскат тиквичките 2 пъти месечно с това

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес