Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преди да засадят чесъна, опитните градинари винаги поръсват с това

23 октомври 2023, 15:21 часа

Отглеждането на зеленчуци, включително на чесън, не е толкова проста задача, колкото може да изглежда на пръв поглед.

Добавянето на един специфичен тор към почвата ще ви помогне да избегнете лошото покълване и да осигурите здравословен растеж и развитие на културата.

Най-добрият тор преди засаждането на чесън

Традиционно лехите, запазени за този зеленчук, се приготвят през есента, като се наторяват със следната смес:

  • 10 кг хумус (може да се замени с компост);
  • 40-50 g суперфосфат;
  • 25-30 g калиев сулфат;
  • 2 чаши дървесна пепел;

3 грешки при засаждане на зимен чесън, които са пагубни за реколта

Това количество е достатъчно за парцел с площ от един квадратен метър. Преди да започнете торенето, лехите трябва да се подготвят. Една от простите „операции“, които включва подготовката на мястото, е премахването на плевели и друга растителност.

Освен това не трябва да пренебрегвате превантивна обработка на почвата. За да направите това, ще ви трябват минерални торове, за да осигурите на културата хранителни вещества и органични вещества, които са необходими за подобряване на структурата на почвата.

За да създадете плодородна, добре дренирана почва, може да използвате компост или добре угнил оборски тор. Освен това използвайте балансиран тор с временно освобождаване, за да осигурите на зеленчука хранителните вещества, от които се нуждае.

Оптималният сезон за неговото засаждане е късна есен. Есенната прохлада позволява на зеленчука да образува достатъчен брой корени преди падането на сланата. Ако го засадите през този период, растението ще има добра основа за пролетен растеж. Освен това то ще има достатъчно време да узрее, което ще доведе до изобилна реколта.

При засаждане опитайте се да разположите главите на около 6 инча (15 см) една от друга. Това ще им даде достатъчно възможност за растеж и развитие без конкуренция за хранителни вещества със съседните култури.

Изберете място в градината, което зеленчукът ще бъде на пълно слънце или частична сянка. Той се нуждае от поне 6-8 часа слънчева светлина дневно, така че се уверете, че не е засенчен от по-високи растения или конструкции.

Веднага след засаждането полейте растението. Това ще помогне на почвата да се утаи около корените и посевният материал ще преодолее по-лесно първоначалния шок от засаждането.

Нанесете слой мулч около растението, за да запазите влагата и да регулирате температурата на почвата.

Редовното поливане е необходимо през първите седмици след засаждането, за да помогне на зеленчука да се вкорени. Избягвайте преполиване, тъй като това може да причини гниене на корените и съответно да унищожи напълно реколтата.

Още: Опитните градинари винаги слагат това, когато засаждат чесън

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес