Правилно поливане на ягодите за СТРАХОТНА реколта

18 май 2023, 15:22 часа

Ягодите са склонни да изсъхват сравнително бързо, тъй като са сред растенията, които имат плитки корени и се намират главно в горните 8 см на почвата.

Още: Спасете чемшира без химия: 3-те най-добри домашни средства срещу вредители

Още: 3 трика за богата реколта от пипер – лесно и ефективно

Ако се намирате в район с чести валежи - 2,5-4 см валежи на седмица, то няма нужда да поливате ягодите. Докато при по-сух климат ще трябва да осигурите допълнителна влага, особено при горещо и сухо време. Поливайте около 2,5 см вода на седмица, като може да се наложи да увеличите до 6 см, ако времето е много горещо.

Важно е да проверите почвата, преди да напоите. Ако е суха – полейте, ако е влажна, изчакайте. Тежката, глинеста почва може да се нуждае от малко по-малко вода, докато пясъчната, бързо дренираща се почва може да се нуждае от по-често напояване.

Сортове ягоди: Кой сорт да изберете за вашата градина?

Още: Сега е идеалното време да наторите хортензиите - ето как

Още: Кога е най-добре да засадите боб, за да е богата реколтата му

Как да поливате ягодите?

Най-добрият вариант за поливане е използването на система за капково напояване или маркуч за напояване на най-малко 5 см от растенията. Избягвайте да мокрите листата и ги поддържайте сухи, защото ягодите са податливи на гниене във влажни условия.

Най-доброто време за поливане според добрите градинари е рано сутрин, за да имате най-добър ефект. По този начин растенията имат цял ден да изсъхнат преди вечерта. Ако отглеждате ягоди в контейнери, проверявайте ежедневно влагата. Сместа за саксии ще изсъхне бързо, особено при топло време.

За сочни ЯГОДИ в домашната градина, следвайте тези насоки

Винаги е по-добре да поливате малко по-малко, отколкото да преполивате и да създадете нездравословна, подгизнала почва. Така растенията могат да загинат.

Още: Не яйчни черупки, това е най-добрата натурална тор за градината ви

Още: Лукът ще стане 3 пъти по-едър, ако го поливате с това

Добавете мулч към почвата, за да пазите ягодите от плевели и да запазите влагата. Така ще предотвратите и пръскането на вода върху листата. Може обаче да се наложи да ограничите мулчирането, ако охлювите са проблем. Не оставяйте мулчът да се натрупва директно върху стъблата, тъй като влажният мулч може да насърчи гниене и други болести по растенията, свързани с влагата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес