Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правила и грешки при пръскане на ябълката

05 юни 2024, 14:44 часа

За пръскане на ябълка изберете хубав, спокоен ден с температури над нулата. Не е страшно, ако през нощта са минусови, главното е през деня въздухът да се затопля до 4-5 градуса. Много е важно след пръскането да не вали.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

През цялата пролет трябва да извършите 2-3 пръскания с интервал от 2 седмици.

С какво да се пръска?

За много болести, включително гниене по плодовете, класически лекарства за премахване на проблемите са железен и меден сулфат, както и урея (карбамид). Смята се, че медният сулфат има широк спектър на действие върху почти всички патогени на гъбични заболявания. За пръскане вземаме по-висока концентрация - 3-5% (300-500 мг на 10 литра вода). Също така разреждаме урея във висока концентрация - 5-7% (500-700 г на 10 литра вода). Градинарите често пръскат с бордолезов разтвор.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Медните спрейове са основният продукт, използван за контрол на широк спектър от гъбични и бактериални заболявания, които засягат ябълковите дървета. Медните фунгициди обикновено могат да се използват 24 часа преди бране на ябълките и не са токсични за пчелите или птиците.

С какво е полезно да се пръскат овошките през април?

Етапи на пролетна обработка

Първи етап

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Когато пъпките са все още спящи, а клоните - голи, се извършва първото третиране на ябълковите дървета. Необходимо е да се унищожат спорите, оставени от гъбичките, защото лесно се разнасят от вятъра. Често се използва разтвор, съдържащ меден сулфат и урея (карбамид). Медта, която се съдържа в повечето спрейове, убива гъбичните инфекции. Предимството на уреята е, че тя е и тор.

Втори етап

Обикновено ябълковите дървета се пръскат втори път, когато навън вече е + 10 до + 15 C. Средно минават около 14 дни от първото третиране.Пъпките набъбват, започва да се образува зелен конус и насекомите бавно излизат от зимен сън. За да се помогне на дървото, на този етап се използват инсектициди и фунгициди.

Трети етап

Третото пръскане е необходимо, когато се образуват пъпките, но преди да са се разтворили. Бордолезовият разтвор се заменя с инсектициди. Необходимо е да се обработва не само дървото, но и почвата около стъблото.

Четвърти етап

Последното третиране се прилага, след като ябълковата градина е загубила цветовете си.

Пролетно пръскане на овошки - трябва ли да се прави?

Полезни съвети

През пролетта, преди цъфтежа на листните пъпки, е необходимо да се пръска срещу болести като струпясване и листни петна, както и срещу насекоми. Третиране веднага след окапване на цветовете и преди затваряне на чашките се извършва с фунгицидни пръскания.

За да лекувате струпясване по ябълките, редовно почиствайте под ябълковите дървета и изгаряйте заразената зеленина, която съдържа гъбични спори. Дърветата се напръскват с течен сапун, като по този начин се предотвратява появата на гъбични инфекции. Повторете лечението след седмица.

Най-добрият начин за лечение на черно гниене е да премахнете и изгорите падналите листа и плодове, които са били заразени и да поддържате зоната под ябълковото дърво чиста. Фунгициден спрей, съдържащ мед, е най-добър, а варова сяра също се използва за по-нататъшен контрол.

Понеже брашнестата мана презимува в падналите листа, силно се препоръчва да се почисти почвата през есента. Влажните условия благоприятстват развитието на болестта, затова трябва да осигурите добра циркулация на въздуха, когато засаждате нови ябълкови дървета. Добър вариант е пръскането на дърветата с варова сяра.

Често допускани грешки

Сред най-често повтаряните грешки е твърде ранното използване на инсектициди и фунгициди, така те бързо се измиват от валежите.

Задължително е да се спазват сроковете, като между пръсканията трябва да изминат поне 2 и не повече от 3 седмици, за да се постигне желания резултат.

Ако препаратът не е добре разреден, лесно можете да изгорите не само листата, но и плодовете.

Когато плодовете вече са се появили на клоните, лечението с фунгициди и инсектициди трябва да спре.

 

---

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес