Един от най-полезните торове за божури е обикновената дървесна пепел.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Как да торим божури с пепел
Можете просто да разпръснете пепелта около храстите и след това да полеете с топла вода. За квадратен метър почва се нуждаете от 100 грама пепел. Когато прилагате тор, трябва да се уверите, че той не попада върху листата и съцветията.
Можете да приготвите и течен тор. Залейте 1 кг пепел с десет литра чиста, утаена вода, разбъркайте, оставете за една седмица на сухо и сенчесто място. Преди употреба инфузията трябва да се разбърка и прецеди. За един храст са необходими два до три литра запарка, ако растението е младо – литър и половина.
Божурите ще цъфтят великолепно, ако през пролетта ги торите така
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
По принцип божурите могат да растат във всякаква почва. Изключение правят влажни зони. При такива условия те често умират, защото корените не могат да понасят застояла вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Идеалният вариант е почвата да е плодородна и добре обработена. Но те са рядкост, така че за божурите трябва да подготвите голяма дупка за засаждане и да я напълните с хранителна смес.
Ямите трябва да са с диаметър 70 см и същата дълбочина. Това е важно, защото божурите не се развиват добре в плитка дупка - корените им достигат до плътната почва и започват да растат настрани. И в резултат на това те не могат да получат достатъчно влага и хранителни вещества за растението. В резултат на това божурите растат по-зле и цъфтят слабо.
Дупките за засаждане започват да се подготвят месец преди засаждането. На дъното се слагат камъни, натрошени тухли и клони – те ще осигурят добър дренаж и водата няма да се застоява.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
След това трябва да подготвите плодородна почва - смесете равни части пръст от цветната градина с хумус или компост. Тук трябва да добавите 1,5 чаши суперфосфат и 1 чаша калиев сулфат. Готовата смес се изсипва в дупката и се оставя до засаждането - трябва да се утаи.
Божурите ще цъфтят великолепно, ако през пролетта ги торите така