Ако сте начинаещ градинар, може би ви се струва доста трудно да отглеждате сами семена. Продължете да четете, за да разберете повече за тази дейност и нейните специфики. Семената, в латентно състояние, докато бъдат поставени в почвата и напоени, притежават невероятен потенциал за живот, когато им бъдат дадени правилните условия и малко любов.
Друг плюс на започването от семена е, че имате много по-голямо разнообразие. Разглеждането на каталози със семена и редки сортове може просто да се превърне в новото ви любимо хоби.
Трябва да поддържате леглото влажно, докато семената покълнат – това е една от тайните за постигане на успех. Ще имате пълен контрол върху качеството на отглеждане на вашите растения. Трябва да знаете точно как и кога да започнете семена на закрито, преди да започнете процеса.
Най-здравословните семена, които задължително трябва да включите в режима си
Ползи от отглеждане от семена
Започването на зеленчуци, билки или цветя от семена е по-рентабилно в сравнение със закупуването на млад разсад. Друг плюс е, че добивът ви ще бъде по-голям. Един пакет семена може да осигури много повече растения, отколкото бихте могли да закупите за същата сума.
Кога да започнете семена на закрито?
Времето за започване на семена зависи от това какво отглеждате и в коя зона живеете. Вашата зона ще ви даде приблизителната дата за засаждане на открито във вашия район. След като разберете вашата зона на отглеждане, погледнете гърба на пакета със семена, за да видите колко дни остават до покълването. Отброете дните назад, за да разберете кога е най-подходящо да засадите семената. Обичайно растенията имат нужда от 6 седмици, за да бъдат преместени на открито след засаждане.
3 стъпки за подготовка на семена от домати за засаждане като разсад
Най-добрият контейнер за стартиране на семена на закрито
Избраният от вас контейнер влияе върху фактори като влага, дренаж и развитие на корените, които пряко влияят върху растежа и здравето на разсада. Има много подходящи начални тави за семена, които позволяват добър дренаж, правилно количество почвена смес и пространство, което съветвад колко семена а има на клетка. Има и биоразградими варианти, като торфени саксии, разширяващ се торф или пелети от кокосови влакна, или саксии, направени от компостиран кравешки тор.